Nowoczesna technika spawalnicza.

Nowoczesna technika spawalnicza.

23 listopada, 2020 0 przez Infopress

Wytwarzanie wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, oraz różnorodnych elementów maszyn i urządzeń ze stali wymaga zastosowania połączeń spawanych. Jest to najlepsze rozwiązanie w zakresie łączenia elementów stalowych, dlatego też, jest obecnie stosowane wyjątkowo powszechnie. Obecnie wykorzystywana, nowoczesna technika spawalnicza, wdraża do realizacji tego typu prac wiele innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich znajdują się przykładowo nowoczesne pozycjonery spawalnicze. Są to specjalne urządzenia, przeznaczone do podnoszenia i pozycjonowania wzajemnego ciężkich, wielkogabarytowych elementów stalowych, przeznaczonych do spawania. Dzięki tym rozwiązaniom, spawanie staje się jeszcze bardziej wydajne i przynosi jeszcze większe korzyści.

Jakie korzyści niesie nowoczesna technika spawalnicza?

Jeśli weźmiemy pod uwagę porównanie procesu spawalniczego z zastosowaniem pozycjonerów i bez ich zastosowania to korzyści widać gołym okiem. W przypadku braku tego typu urządzeń, elementy ciężkie o dużych gabarytach, są regularnie podnoszone na suwnicy i przewracane na inną stronę. Czasami trzeba stosować drabinki i rusztowania, aby dostać do konkretnych, przeznaczonych do spawania miejsc. Jeśli popatrzymy zaś na pozycjoner do spawania, to usuwa on wszystkie te trudności bez większych trudności.

Czym jest manipulator spawalniczy?

Jest to specjalne urządzenie, o sporej masie, przytwierdzane na stałe do podłogi na hali. Mocowanie powinno być zrealizowane solidnie, najlepiej na dodatkowych belkach fundamentowych. Pozwoli to bowiem na dodatkowe zabezpieczenie manipulatora przed ewentualną zmianą pozycji w wyniku obciążenia elementem spawanym.

Sam manipulator spawalniczy składa się zazwyczaj z obrotowego stołu montażowego, na którym możemy dowolnie przytwierdzać element przeznaczony do spawania. Stół ten jest podnoszony do góry i posiada dodatkowo możliwość pochylania. Oczywiście realizacją podnoszenia i pochylania zajmują się siłowniki.

Manipulatory występują w wielu różnych formach. Mogą to być manipulatory oparte na kolumnach, jak również manipulatory pantograficzne. Każdy z nich będzie mieć zupełnie inne zastosowanie i jest przeznaczony do montowania innych elementów.

Korzyści płynące z zastosowania manipulatorów spawalniczych.

Nowoczesna technika spawalnicza przekłada się w tym przypadku na cały szereg konkretnych korzyści. Do najważniejszych będziemy zaliczać:

  • Realizacja prac spawalniczych w optymalnych warunkach – co przekłada się na wyższą wydajność i precyzję spawania
  • Elastyczność użytkowania – w wielu przypadkach, poszczególne pozycjonery mogą być stosowane w różnych realizacjach. Granicą jest jedynie maksymalne obciążenie danego modelu pozycjonera spawalniczego.
  • Redukcja czasu realizacji połączeń spawanych – dzięki możliwości swobodnego manipulowania spawanymi elementami, zyskuje się sporo czasu. W innych warunkach, czas ten byłby tracony w procesie podnoszenia i obracania elementu z zastosowaniem suwnicy.
  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa – jako, że element spawany jest trwale przytwierdzony do stołu roboczego, praca w takich warunkach jest znacznie bezpieczniejsza dla pracowników.

Generalnie rzecz więc ujmując, nowoczesna technika spawalnicza w tym przypadku przynosi konkretne, wymierne korzyści dla inwestorów. Z całą pewnością więc, warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenia, jeśli nasza firma zajmuje się spawaniem ciężkich, wielkogabarytowych elementów stalowych.