Napoje bezcukrowe i ich wpływ na zęby. Zdrowa alternatywa czy ukryty szkodnik?

Napoje bezcukrowe i ich wpływ na zęby. Zdrowa alternatywa czy ukryty szkodnik?

18 sierpnia, 2020 0 przez Infopress

Napoje bezcukrowe, w czasach gdzie dba się o sylwetkę i odpowiednią wagę, zyskują na coraz większej popularności. Pytanie brzmi, czy te produkty, które są mniej kaloryczne, są faktycznie lepsze dla naszych zębów? Sugeruje to brak cukru. Ale czy na pewno? Dobrze przyjrzeć się tej kwestii z bliska.

Napoje bez cukru – wpływ na zęby

To prawda, że cukier szkodzi zębom. Ale nie tylko on. Negatywne wpływ mają także kwaśne dodatki o niskim pH. Niestety, większość produktów typu light lub sugar free zawierają te składniki, przez co nie stają się one niestety zdrową alternatywą dla naszych zębów. Kwaśne napoje sprawiają, że osłabieniu ulega zewnętrza warstwa zęba, przez co jest on bardziej podatny na powstawanie próchnicy i procesy erozyjne. Co więcej, uszkodzenia te mogą się kumulować – im częstsze sięganie po tego typu napoje, tym gorzej.

Jak sobie radzić?

Z pewnością ciężko byłoby zupełnie wyeliminować napoje bezcukrowe z naszego życia. Dobrze jednak jest ograniczyć ich spożywanie do minimum. Po ich wypiciu, warto sięgnąć po gumę do żucia (bez cukru!), która zneutralizuje szkodliwe działanie kwasów. Warto także umyć zęby, ważne jednak, by nie robić tego od razu po spożyciu napoju kiedy zęby są osłabione, a chwilę odczekać.

Wszystkie środki ostrożności, choć bardzo ważne, nie zastąpią regularnych wizyt u stomatologa. Dentysta powinien regularnie sprawdzić nasz stan zębów, by w razie potrzeby, zapobiegać procesom ich niszczenia. Zwłaszcza, że szkodliwe dla nich są nie tylko napoje bezcukrowe, ale także kawa, herbata, soki czy napoje gazowane, nie mówiąc już o innych produktach, ze słodyczami na czele.

Zaufany gabinet stomatologiczny

Niestety, ale producenci często mamią nas obietnicą zdrowych produktów, podczas gdy ich skład wcale nie jest tak korzystny dla naszego organizmu i zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne przeglądy zębów, których dokonuje dentysta dają nam kontrolę nad stanem naszego uzębienia. Warto więc znaleźć zaufany gabinet, który będziemy regularnie odwiedzać. Jednym z nich jest gabinet Dentyści Pod Jedynką, który znajduje się w Warszawie (dzielnica Mokotów). Specjaliści z placówki wyjątkowy nacisk stawiają na profilaktykę, w razie potrzeby zajmą się także kompleksowym leczeniem. Więcej szczegółów na https://www.dentyscipod1.pl/.