Montaż nowego gniazdka elektrycznego.

Montaż nowego gniazdka elektrycznego.

18 stycznia, 2022 1 przez Infopress

Montaż nowego gniazdka elektrycznego jest zadaniem stosunkowo wymagającym. W końcu musimy pamiętać, iż od poprawnego montażu, zależy przyszłe bezpieczeństwo użytkowników instalacji. Tym bardziej, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w trakcie montażu, mogą doprowadzić do porażenia prądem, czy też zaprószenia ognia w budynku. Dlatego też, montaż nowego gniazdka elektrycznego, powinien być przeprowadzony tylko i wyłącznie przez osoby, które dobrze wiedzą co robią. Najlepiej zaś, aby był to doświadczony elektryk, posiadający stosowne uprawnienia SEP.

Czego wymaga prawidłowy montaż nowego gniazdka elektrycznego?

Przede wszystkim posiadania niezbędne wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi. Bez tego nie ma co nawet podchodzić do tego typu prac, bowiem na pewno skończy się to w nieprzewidziany sposób. Nieumiejętność realizacji tego typu prac, najczęściej kończy się porażeniem lub wywołaniem poważnej awarii instalacji w budynku, jeszcze w trakcie prac montażowych. Aczkolwiek trzeba przyznać, iż przy zachowaniu odpowiednich procedur, w zasadzie każdy z nas, jest w stanie przeprowadzić montaż nowego gniazdka elektrycznego.

Przede wszystkim wybór nowego gniazdka.

Sam montaż nowego gniazdka elektrycznego to jedno. Osobnym zadaniem, będzie w pierwszej kolejności wybranie tego gniazdka. Tutaj trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyki, czy gniazdko będzie pasować swoim kształtem i kolorystyką do wnętrz, ale także na jego jakość. Jest to niestety kwestia, o której nader często zapominamy. A musimy zwrócić uwagę, czy jest ono wykonane z materiałów posiadających atesty, oraz czy samo gniazdko posiada certyfikaty, dopuszczające je do użytku w naszym kraju.

Wybierając nowe gniazdko, nie sposób nie zwrócić też uwagi na jego trwałość, oraz sposób montażu. Ten, powinien gwarantować trwałe i stabilne osadzenie gniazdka w puszce ściennej. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych produktów w tym zakresie. Obecnie jednak, jednymi z lepszych, są gniazdka elektryczne Simon. Posiadają one stosowne certyfikaty, a jakość ich wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

Jak samodzielnie zamontować nowe gniazdko elektryczne?

Przede wszystkim musimy posiadać niezbędne narzędzia elektryczne. W tym przypadku, kluczowe będą odpowiednio izolowane śrubokręty i kombinerki. Takie, które zabezpieczą nas przed ewentualnym porażeniem prądem. Do tego niezbędny będzie próbnik, którym sprawdzimy, kiedy przewód jest pod napięciem, oraz ściągacz izolacji do przewodów elektrycznych. Skompletowanie dobrych narzędzi tego typu pociągnie za sobą pewne koszty, niemniej jednak, aby samodzielnie przeprowadzać prace tego typu, jest to absolutnie niezbędne.

Montaż nowego gniazdka elektrycznego będzie wymagać od nas następujących kroków:

  • Wyłącznie zasilania obwodu na bezpieczniku w szafce rozdzielczej.
  • Sprawdzenie próbnikiem fazowych, czy gniazdko jest odcięte od dopływu prądu
  • Odkręcenie starego gniazdka od ściany
  • Odłączenie go od przewodów elektrycznych
  • Podłączenie nowego gniazdka do przewodów zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta lub znajdującą się na odwrocie gniazdka
  • Montaż nowego gniazdka elektrycznego w puszcze ściennej
  • Załączenie obwodu na bezpieczniku elektrycznym
  • Sprawdzeniem próbnikiem elektrycznym, czy wszystko pracuje prawidłowo

Skrupulatne przestrzeganie powyższych kroków, pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie wymiany gniazdka w domowej instalacji elektrycznej. Aczkolwiek zaznaczamy:

JEŚLI NIE JESTEŚ PEWNY CO ROBISZ, TO ZATRUDNIJ ELEKTRYKA. NIEPRAWIDŁOWE PRZEPROWADZANIE TEGO TYPU PRAC MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ PORAŻENIEM PRĄDEM ELEKTRYCZNYM.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, montaż nowego gniazdka elektrycznego we własnym zakresie, jest jak najbardziej możliwy. Niemniej jednak, wymaga od nas pewnej, podstawowej wiedzy elektrycznej, oraz umiejętności posługiwania się narzędziami elektrycznymi. Dlatego też, jeśli nie posiadamy tej wiedzy, lepiej odpuścić i zatrudnić elektryka. Dzięki temu, montaż nowego gniazdka elektrycznego będzie na pewno przeprowadzony prawidłowo, a my będziemy czuć się w pełni bezpiecznie, podczas przyszłego użytkowania instalacji elektrycznej.