Modernizacja istniejącej instalacji elektrycznej.

Modernizacja istniejącej instalacji elektrycznej.

27 lutego, 2018 0 przez Infopress

Systematyczna eksploatacji istniejącej instalacji elektrycznej będzie rzecz jasna prowadzić do jej zużywania się, co szczególnie wyraźnie widoczne będzie w przypadku instalacji stosunkowo przestarzałych. W takich okolicznościach, przeprowadzenie modernizacji będzie wręcz obowiązkowe i to bez konieczności sprawdzaniu stanu technicznego. Jeśli mamy do czynienia z instalacją wykonaną więcej niż 30-40 lat temu, z cała pewnością jej dalsza eksploatacja będzie nie tylko mało komfortowa i efektywna, ale także stosunkowo niebezpieczna. Warto więc zwrócić uwagę na tego typu kwestie, aby przekonać się o tym, w jaki sposób przeprowadzić prace modernizacyjne, aby osiągnąć odpowiednio dobry efekt i wysoki poziom bezpieczeństwa w dalszym użytkowaniu elektryczności w naszym domu.

Dobór elementów instalacji elektrycznej.

Jedną z ważniejszych kwestii będzie tutaj oczywiście prawidłowy dobór poszczególnych elementów, do wykonania nowej instalacji elektrycznej. W przypadku tak przestarzałych instalacji nie ma sensu nawet myśleć o pozostawieniu jakichkolwiek z jej elementów, gdyż będą one obowiązkowo podlegać wymianie. Ich pozostawienie może niepotrzebnie tyko narazić nas na poważniejsze problemy, jeśli w wyniku zwarcia elektrycznego dojdzie do pożaru, czy też co gorsza, ucierpi któryś z domowników. W związku z tym też, nie ma nawet co szukać oszczędności, tylko od razu założyć, iż cała instalacja będzie musiała być wykonana od zera, z ewentualnym pominięciem tych jej części, które były niedawno wyremontowane. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż w starych instalacjach, nie przewidywano tak wielkiego zapotrzebowania na prąd w poszczególnych pomieszczeniach jak ma to miejsce dzisiaj, toteż stosowane stosunkowo cienkie i aluminiowe przewody, które niestety pod wpływem przepływie większych napięć prądowych będą się topić, doprowadzając do ryzyka zaprószenia ognia. Zdecydowanie bezpieczniej dla nas będzie przeprowadzić kompleksową wymianę wszystkich starych przewodów, i przez kolejne lata cieszyć się bezpieczna eksploatacją instalacji elektrycznej.

Wykonanie remontu instalacji.

W kwestii samego wykonania nowej instalacji, trzeba będzie zwrócić uwagę na prawidłowość wykonania poszczególnych połączeń, oraz prawidłowy dobór poszczególnych elementów instalacji. Musimy tutaj pamiętać, aby zastosować odpowiednie bezpieczniki na każdym pomieszczeniu, które będą stanowić podstawowe zabezpieczenie przed ewentualnym zwarciem. Najbezpieczniej będzie skorzystać z usług doświadczonego elektryka, posiadające stosowne uprawnienia, który dobierze odpowiednie przewody, bezpieczniki, łączniki i gniazdka elektryczne do instalacji. dzięki temu będziemy mogli czuć się w naszym domu wyjątkowo bezpiecznie, mając świadomość, iż instalacja elektryczna wykonana jest zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Oczywiście istnieje też możliwość samodzielnego przeprowadzania prac, niemniej jednak wymagana do tego będzie odpowiednia wiedza a przyda się także pewien zakres doświadczenia, wobec czego nie zawsze będziemy mogli podjąć się tak odpowiedzialnej pracy.