Miedziana instalacja grzejnikowa

Miedziana instalacja grzejnikowa

27 stycznia, 2015 0 przez Infopress

Instalacja grzewcza w każdym domu to bardzo ważna rzecz, toteż warto jej wykonaniu poświęcić nieco więcej czasu niż innym elementom. Chodzi tutaj o to, iż będzie ona nie tylko wpływać na bezpieczeństwo cieplne domowników, ale także wywierać dość istotny wpływ na kształtowanie estetyki wnętrza w domu, bowiem wszystkie rurki wchodzące w skład instalacji oraz grzejniki będą widoczne z daleka, wpływając w dość znaczny sposób na estetykę całego domu. Dlatego też warto tutaj poszukać rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy estetycznego wydźwięku naszego mieszkania przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, takich jak na przykład miedź, z której wykonywane są przyłącza instalacyjne do wszystkich grzejników, od samego pieca centralnego. Jako członek grupy metali nieżelaznych, miedź jest tutaj dość kosztownym materiałem, aczkolwiek przy odpowiednim montażu, jak najbardziej trwałym i estetycznym. W poniższym tekście postaramy się przedstawić wszystkie zalety zastosowania miedzi, jako podstawowego elementu do budowy instalacji grzejnikowej, wobec czego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem do wnikliwej i uważnej lektury.

Zalety i wady miedzianej instalacji grzewczej.

Jeśli chodzi o zalety miedzianych instalacji grzewczych, to przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na bardzo dobrze przewodnictwo cieplne miedzi, oraz na fakt, iż instalacja z reguły wykonywana jest z rur o mniejszym przekroju niż w przypadku instalacji stalowych. Dzięki temu do całości instalacji wchodzi mniejsza ilość wody, a co za tym idzie, całość rozgrzewa się nieco szybciej. Jednocześnie wadą w tym przypadku jest to, że taka instalacja będzie szybciej się wychładzać, aczkolwiek nie jest to aż takie ważne z punktu widzenia ogrzewania w sezonie zimowym, kiedy kocioł grzewczy jest praktycznie cały czas uruchomiony, zaś w większości przypadków zainstalowana jest dodatkowo pompka, która szybko i sprawnie rozprowadza ciepłą wodę w instalacji. Mamy tutaj także do czynienia z zaletami estetyki, bowiem już po pierwszym roku użytkowania instalacja miedziana nabiera nieco ciemniejszego, bardziej matowego koloru, przez co staje się nieco rustykalna, niesamowicie wręcz estetyczna. Można więc powiedzieć, iż miedź jak również pozostałe metale nieżelazne wykorzystywane w naszych domach, będą przyczyniać się do wzrostu estetyki wystroju wnętrz, co zawsze jest bardzo ważna z punktu widzenia naszego samopoczucia.

Wykonanie instalacji miedzianej centralnego ogrzewania.

Jeśli zaś chodzi o montaż instalacji miedzianej, to trzeba powiedzieć, iż jest niezmiernie prosty. Na tyle prosty, że każdy z nas, przy odrobinie zdrowego rozsądku będzie w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkie prace zarówno przy wykonaniu nowej instalacji, jak i przy jej wymianie na miedzianą. Oczywiście trzeba będzie pozyskać odpowiednie rurki miedziane dopasowane przekrojem do zastosowania, bowiem bezpośrednio od kotła powinniśmy zastosować rury o większym przekroju niż te bezpośrednio przy grzejnikach. Zakupienie rur, kolanek i łączników miedzianych będzie tutaj dość proste, bowiem praktycznie każda hurtownia metali nieżelaznych powinna mieć tego typu materiały na stanie. Oczywiście bardziej specjalistyczne elementy takie jak zawory to już raczej dostać można w sklepach instalacyjnych, toteż tam trzeba będzie także skierować swoje kroki. Generalnie rzecz ujmując pozyskanie wszystkich materiałów niezbędnych do wykonania instalacji grzejnikowej z miedzi nie powinno być trudne, tak samo jak i jej montaż, do którego wystarczy odpowiedni palnik na propan butan i cyna (kolejny metal nieżelazny). Wystarczy nagrzać odpowiednio łączone ze sobą elementy a następnie na tak rozgrzane przyłożyć cynę, która perfekcyjnie rozpuszczając się wpłynie w szczeliny pomiędzy łączonymi ze sobą elementami, a po wystygnięciu stworzy szczelną i bezpieczną spoinę.

Podsumowanie

Reasumując, trzeba tutaj powiedzieć, iż wykonanie tego typu instalacji jest rozwiązaniem stosunkowo kosztownym aczkolwiek estetycznym, trwałym i niesamowicie funkcjonalnym, wobec czego warto ponieść nieco wyższe koszty. Dzięki wymianie instalacji na miedzianą w naszym domu zyskamy nieco powiewu świeżości estetycznej, jak również zapewnimy sobie nieco lepsze warunki grzewcze, co powinno być wystarczającym argumentem za tym, aby zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.