Maty drenażowe, czyli geokompozyty drenujące.

Maty drenażowe, czyli geokompozyty drenujące.

22 kwietnia, 2020 0 przez Infopress

Wśród nowoczesnych materiałów geosyntetycznych wykorzystywanych podczas prac związanych z budową domów, tuneli, mostów i innych konstrukcji, bardzo istotną rolę odgrywają nowoczesne maty drenażowe. Są to wyjątkowo ciekawe materiały, zapewniające nam możliwość skutecznego odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Dzięki temu tez, mury piwnic, czy też zbrojone konstrukcje fundamentowe mostów i tuneli, mogą być zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii stosowanych obecnie mat drenażowych, oraz sprawdzić, jakimi parametrami technicznymi się charakteryzują. Pozwoli nam to na właściwie określić, który geokompozyt drenażowy będzie lepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku.

Mata drenażowa Tencate Polyfelt Megadrain.

Jest to nowoczesna mata drenażowa przeznaczona przede wszystkim do pracy w warunkach niskiego obciążenia. Pozwala ona na odprowadzanie dużych ilości wody w takim przypadku. Sprawdza się także bardzo dobrze w warunkach małego spadku hydraulicznego. Jest to więc idealne rozwiązanie na zastosowanie jako element poziomego drenażu w przypadku małego obciążenia. Wykorzystuje się je w realizacji boisk sportowych, tarasów, czy też zabezpieczania dachów.

Mata drenażowa Tencate Polyfelt DC

Jest to mata drenażowa przeznaczona do pracy w przypadku dużych obciążeń. Zapewnia skuteczne odwadnianie w warunkach dużych obciążeń hydraulicznych. Idealnie sprawdza się przy budowie składowisk odpadów, wszelkiego rodzjau murów oporowych, czy też przy zabezpieczaniu piwnic oraz tuneli i innych budowli podziemnych. Składa się z geosiatki oraz geowłókniny filtracyjnej po jednej lub po obydwu stronach geosiatki.

Geosiatka wykonana jest polietylenu o wzmocnionej gęstości (HDPE) zaś geowłóknina filtracyjna z polipropylenu (PP)

Czy warto stosować maty drenażowe?

Oczywiście okazuje się, iż maty drenażowe są warte zastosowania, bowiem przyczyniają się do znacznego wzrostu wydajności warstw drenażowych. Wynika to z nowoczesnych rozwiązań zastosowanych podczas ich konstrukcji. Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie właściwości materiałów geosyntetycznych, które obecnie należą do jednym z najlepszych rozwiązań w zakresie całego budownictwa inżynieryjnego.

Można z cała stanowczością stwierdzić, iż wykorzystanie w konkretnym przypadku maty drenażowej, przyczyni się nie tylko do wzrostu wydajności całej warstwy drenującej, ale także zapewni wyższą trwałość całego systemu drenażu. Będzie to wynikać przede wszystkim z doskonałych właściwości samych geosyntetyków w tym zakresie. Są to bowiem materiały trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, są one bardzo często stabilizowane przeciwko promieniowaniu UV, co dodatkowo podnosi poziom wytrzymałości tego typu konstrukcji.