Mata antyerozyjna Polymat oraz zalety jej stosowania.

Mata antyerozyjna Polymat oraz zalety jej stosowania.

1 kwietnia, 2019 0 przez Infopress

Maty antyerozyjne to grupa materiałów geosyntetycznych, stosowana przede wszystkim w zakresie ograniczania erozji glebowej. Najczęściej chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju sztuczne nasypy czy też wały przeciwpowodziowe, co do których zachodzi konieczność zapewnienie ochrony antyerozyjne. Przynajmniej do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności, która będzie skutecznie utrzymywać poziom stabilności całego nasypu. W tym celu właśnie stosowane są nowoczesne maty antyerozyjne, które pozwalają zapobiegać wypłukiwaniu warstw gruntu. Ma to także inne zalety. Dlatego tez, poniżej powiemy sobie nieco więcej na temat tego, jak działa mata antyerozyjna Polymat, oraz jakie są główne obszary jej zastosowania.

Czym jest mata antyerozyjna Polymat?

Bardzo ważną kwestią jest tutaj udzielenie sobie podstawowych informacji na temat tego czym jest mata antyerozyjna Polymat. Otóż jest materiał geosyntetyczny zapewniający stabilizację przypowierzchniowej warstwy gruntu i jej zabezpieczenie przed wypłukiwaniem przez opady atmosferyczne. Są to trójwymiarowe maty, wytwarzane ze wzmacnianych włókien polipropylenowych. Zapewniają podtrzymywanie warstwy humusu, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Montaż mat antyerozyjnych jest banalnie prosty. Są one bardzo elastyczne, dzięki czemu same, automatycznie dopasowują się do podłoża na którym będą montowane. Są to także materiały nieszkodliwe chemiczne i obojętne dla środowiska. Mogą być także stosowane w obiektach mających kontakt z wodą pitną.

Mata antyerozyjna Polymat będzie stosowana wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność obsiewu trawą wszelkiego rodzaju zboczy i stromych skarp. Podstawowe zastosowanie mat antyerozyjnych Polymat przedstawia się następująco:

  • Brzegi rzek, jezior, zbiorników wodnych i stawów
  • Kanały przeciwpowodziowe
  • Nasypy wzdłuż dróg i austral.
  • Nasypy pod budowę ekranów akustycznych
  • Przykrycia składowisk odpadów

Zalety stosowania mat antyerozyjnych

Warto tutaj także pamiętać, iż zastosowanie mat antyerozyjnych będzie nieść za sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim ułatwiają one sprawne zazielenienie stromych skarp i zboczy. Są bardzo łatwe do montażu, nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zapewniają nam bardzo skuteczną ochronę przed erozją.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż mata antyerozyjna Polymat, będzie jednym z tych materiałów geosyntetycznych, których zastosowanie będzie przyczyniać się do zwiększonej trwałości realizowanych konstrukcji. W przypadku zaś wałów i nasypów wzdłuż dróg mamy do czynienia z jeszcze jedną zaletą. Jest nie tylko samo zabezpieczenie przed erozją. Dodatkowo, pośrednio będą zabezpieczać one całą infrastrukturę drogową przed zamulaniem wypłukiwaną ziemią. Jednym słowem są to bardzo pożyteczne i korzystne w zastosowaniu materiały geosyntetyczne.