Malujemy ściany w domu.

Malujemy ściany w domu.

29 kwietnia, 2018 0 przez Infopress

Ściany w naszych domach i mieszkaniach z biegiem czasu, w toku eksploatacji domu ulegają niszczeniu, kolory blakną a osadzający się na nich pył i kurz wpływa negatywnie na jasność koloru. Dlatego też, regularnie co kilka lat należy przeprowadzić odświeżenie ścian poprzez ich malowanie. W tym celu jednak trzeba będzie się odpowiednio przygotować, zarówno pod względem wiedzy, umiejętności jak i posiadanych narzędzi malarskich. Prawdą jest jednak stwierdzenie iż nawet mało doświadczona osoba po zgłębieniu podstawowej wiedzy teoretycznej w tym zakresie, będzie w stanie skutecznie zrealizować tego typu prace w stu procentach samodzielnie.

Przygotowanie do odświeżenia ścian.

Przede wszystkim jednak, trzeba będzie zacząć od prawidłowego przygotowania ścian do odświeżenia. Pierwszą i w zasadzie najważniejsza czynnością będzie prawidłowe oczyszczenie ścian z pyłu, kurzu i brudu, który mógłby się w przyszłości mieszać z nową farbą i wpłynąć na jej zabrudzenie. W tym celu możemy zastosować odpowiednie preparaty bądź wodę z 1% roztworem mydła szarego. Kiedy wszystko dokładnie umyjemy i ściany zdążą już wyschnąć, możemy przystąpić do następnej czynności, jaką jest uzupełnianie ubytków. Wszystkie pęknięcia i ewentualne dziury po starych gwoździach i śrubkach musimy starannie zakleić gipsem i wyszlifować na równo. Następną czynnością będzie zagruntowanie podłoża, do czego wykorzystujemy odpowiedni preparat do gruntowania ścian. Zapewni nam to prawidłowe wyrównanie chłonności podłoża, dzięki czemu podczas malowania, farba będzie równo schnąć co zapewni nam idealną równość kolorystyczną. Ostatecznie więc skoro wszystkie czynności dotychczas wykonaliśmy prawidłowo, będziemy mogli przystąpić do malowania ścian.

Malowanie ścian.

Jeśli wszystkie czynności powyżej opisane były przeprowadzone prawidłowe, kolejnym krokiem jest już tylko właściwe malowanie. Tutaj przede wszystkim musimy prawidłowo dobrać narzędzia malarskie, aby zagwarantować sobie precyzję nakładania farby, skuteczność jej rozprowadzenia i wygodę samej pracy. najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja kiedy na ścianach mamy gładzie, bowiem w takich przypadkach, pędzel wykorzystujemy jedynie do wykańczania wnęk okiennych, czy też narożników, zaś całą powierzchnię ścian, możemy bez problemów malować przy pomocy wałków malarskich. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza metoda malowania. Niemniej jednak w przypadku kiedy nasze ściany nie będą tak równe i wykończone gładziami gipsowymi, koniecznością może się okazać zastosowanie szczotek malarskich, które o wiele lepiej radzą sobie na nierównej i chropowatej powierzchni. Generalnie jednak rzecz ujmując, można powiedzieć, iż samo malowanie nie powinno nastręczyć nam większych trudności, tym bardziej, iż w zdecydowanej większości przypadków jest to praca prosta i stosunkowo przyjemna, aczkolwiek wymagająca od nas skupienia i uwagi, aby wszystkie miejsca precyzyjnie i dokładnie zamalować nowym kolorem.