Leczenie problemów z hemoroidami

Leczenie problemów z hemoroidami

26 lutego, 2016 0 przez Infopress

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu statystycznie ma co drugi obywatel naszego kraju, co jest swego rodzaju nonsensem, bowiem leczenie wcale nie jest takie trudne i skomplikowane jakby się to mogło pozornie wydawać. Po drugie, nie ma się czego wstydzić. Choroba to choroba i nikt z nas nie ma na jej pojawienie się większego wpływu, wobec czego też, nie ma najmniejszych powodów do wstydu. Jeśli czujesz, że masz problemy z hemoroidami, powinieneś jak najszybciej wybrać się do proktologa, celem stwierdzenia czy tak jest rzeczywiście, a razie faktycznego potwierdzenia obaw o żylaki odbytu, natychmiast podjąć właściwe leczenie, dzięki któremu życie stanie się o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które posiada każdy z nas, bowiem pełnią niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie, a mianowicie uszczelniają kanał odbytu oraz zapewniają nam (wraz z mięśniami zwieraczami) możliwość zapanowania nad oddawaniem stolca oraz gazów. Kiedy pojawi się odpowiedni impuls umożliwiający oddanie stolca, opróżniają się one z krwi, zapewniając tym samym możliwość wydalania. Problem z nimi pojawia się w przypadku zalegania krwi, w wyniku którego dochodzi do pojawiania się stanu zapalnego.

Przyczyny hemoroidów.

Jak w większości przypadków bywa, tak samo i tutaj przyczyn pojawiania się schorzenia jest stosunkowo wiele. Przytrafiają się niezależnie od wieku, a ich rozwojowi sprzyja siedzący tryb życia (kolarze, praca przy komputerze, kierowcy, osoby jeżdżące konno). Duży wpływ na rozwój hemoroidów ma także niewłaściwa dieta, nie zapewniająca pokrycia zapotrzebowania organizmu na błonnik, czyli dieta uboga w warzywa, owoce, grube kasze, czy tez pieczywo razowe. Tak samo swoją cegiełkę dokłada tutaj brak płynów, zmuszający jelita co większej pracy, przy czym w trakcie wydalania dochodzi do nadmiernego rozciągania błony śluzowej. Oczywiście przyczyn jest jeszcze więcej (otyłość, ciąża), niemniej jednak te, przytoczone powyżej stanowią te najważniejsze.

Leczenie hemoroidów.

Każdorazowo leczenie powinno zaczynać się od wizyty u proktologa, który jest w tej materii swego rodzaju specjalistą, i tylko on jest w stanie stwierdzić, z jak bardzo zaawansowanym stadium choroby mamy do czynienia, oraz jak powinno przebiegać skuteczne leczenie. Wraz z terapią zalecaną przez lekarza, która, jak już wspomnieliśmy, nie należy do najtrudniejszych, można także stosować odpowiednio dobrane zioła na hemoroidy, które skutecznie poprawiają pracę jelit. Do tego, wraz z terapią ziołową w parze, powinno iść większe spożywanie płynów, w ilości około 2,5 litra dziennie. Warto także ograniczyć spożywanie czekolady, herbaty, alkoholu, kawy, orzechów, tłuszczów zwierzęcych i ostrych przypraw, które niestety ale nie będą pomagać w leczeniu.

W zasadzie o wiele lepiej jest zapobiegać niż później leczyć, toteż zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w błonnik i płyny powinna być podstawą codziennego jadłospisu, a to z cała pewnością pozwoli na ograniczenie ryzyka pojawienia się problemów z hemoroidami.