Kupujemy białe wino.

Kupujemy białe wino.

1 maja, 2016 0 przez Infopress

Wybór białego wina dostępnego na rynku jest dość szeroki, niemniej jednak nie każdy wie, czym charakteryzować się będą poszczególne jego odmiany, a tym samym, jakie będzie w smaku i aromacie dane wino. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, bowiem może się okazać, iż po prostu nie trafiliśmy jeszcze w takie wino, które będzie nam odpowiadać pod każdym względem, tylko i wyłącznie dlatego, iż nie wiedzieliśmy, jak dużo jest odmian wina białego i jak bardzo różnią się od siebie w smaku i aromacie. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda, i jakie mamy różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami win białych.

Charakterystyka wytwarzania wina białego.

O tym, jak rozpoznać dobre wino już pisaliśmy (link do artykułu), natomiast warto tera nieco bardziej zagłębić się w temat tego, jak wytwarzane jest wino białe. Otóż w tym przypadku mamy do czynienia z winem wytwarzanym z samego moszczu winogron (wina czerwone poddawane są wstępnej fermentacji z udziałem skórek i pestek). Wino białe można wytwarzać zarówno z jasnych odmian winogron, takich jak: chardonnay, riesling, sauvignon Blanc, jak i ciemnych takich jak: gewurztraminer i muscat.

Różnice pomiędzy odmianami win białych.

Pomiędzy poszczególnymi odmianami win białych mamy do czynienia ze sporymi różnicami zarówno w smaku, jak i ich aromacie oraz barwie. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych, najpopularniejszych odmian win wraz z ich krótkim opisem.

Wino białe Chardonnay

Jest to wino produkowane z najbardziej rozpowszechnionej w świecie odmiany winogron. Daje nam w efekcie wino o delikatnym i wytwornym smaku z lekką korzenną nutką. W ciepłym klimacie, efektem końcowym będzie zaś wino z nutką tropikalnych owoców. Na chwilę obecną odmiana Chardonnay, jest jedną z najbardziej cenionych i poszukiwanych odmian na świcie, przez wzgląd na swoje liczne walory.

Muskat

Mamy do czynienia z kilkoma odmianami wina muskat, z czego najpopularniejsza jest odmiana morawska (Muškát moravsk), oraz francuska (Muškát Ottonel), które stanowią zdecydowaną większość odmian wina muscat hodowanego na świecie, w celach wyrobu win białych. Wina charakteryzują się posmakiem muszkatołowym, oraz sporym poziomem kwasowości, aczkolwiek w tym celu należy przeprowadzić zbiory w odpowiednim terminie.

Sauvignon Blanc

Jest to odmiana pochodząca prawdopodobnie z regionu Bordeaux, czyli jest to wino wyhodowane we Francji. Charakter uzyskiwanego wina jest różny w zależności od danego roku, gleby oraz warunków klimatycznych. Na Morawach, gdzie w większości winnic jest ono uprawiane na obszarze około 5% całej powierzchni, daje nam wino bardzo cenione, o żółtawozielonkawym kolorze, wyraźnej, charakterystycznej woni i smaku przypominającym dojrzały agrest. W przypadku słabszych roczników możliwy jest nawet do wychwycenia smak pokrzywy.

Podsumowanie

Oczywiście to tylko kilka odmian wina, których jest o wiele więcej, aczkolwiek z racji obszerności artykułu trudno nam się będzie zmieścić tutaj z wszystkimi. Oczywiście możemy także zajrzeć jakie w ofercie są białe wina ze 101win.pl, gdzie z cała pewnością trafimy na każdy z wymienionych wyżej rodzajów, jak również na wiele innych, bowiem jest to jeden ze zdecydowanie najlepiej zaopatrzonych sklepów internetowych, w których można dokonać zakupu dobrych jakościowo win białych.