Kleje utwardzane promieniowaniem UV stosowane w przemyśle.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV stosowane w przemyśle.

31 października, 2019 0 przez Infopress

Klejenie różnorodnych elementów to obecnie jedna z bardziej popularnych metod ich łączenia, stosowana na przemysłową skalę. Oczywiście jeśli chodzi o łączenie elementów stalowych, w dalszym ciągu na piedestale użyteczności jest spawanie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę materiały syntetyczne, tworzywa sztuczne, szkło i plastik, to najczęściej stosowane jest klejenie. Zdecydowanie najczęściej też wykorzystuje się w wielu branżach kleje, w których proces utwardzania realizowany jest pod wpływem promieniowania UV. Tego typu technologia charakteryzuje się stosunkowo sporymi zaletami, wobec czego trafia do coraz większej liczny gałęzi przemysłu produkcyjnego.

Zastosowanie klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

W tym przypadku samo klejenie ma stosunkowo sporo zalet, głównie w kwestii wyjątkowo krótkiego czasu, samego utwardzania. Skutkiem tego też, technologia ta, jest wykorzystywana w wielu różnych branżach przemysłowych. Zdecydowanie najczęściej stosowana jest w branżach takich jak: produkcja sprzętu medycznego, optyka, elektronika, elektrotechnika, jak również motoryzacja. Bardzo często, wdrażana jest na linie produkcyjne, poprzez odpowiednio przygotowane systemy typu UV do utwardzania spoin klejowych, możliwe jest realizowanie utwardzania wielu spoin jednocześnie. Jest to proces szybki, toteż możliwy do adaptacji na szybkich liniach produkcjach w złożonych procesach produkcyjnych. Oczywiście w każdych warunkach produkcyjnych, stosowane będą inne urządzenia, systemy i lampy UV, dopasowane do konkretnych warunków produkcyjnych.

Oczywiście wdrożenie tego typu technologii wymagać będzie stosunkowo sporych nakładów finansowych, jednakże wartym podkreślenia jest fakt, iż dość szybko cała inwestycja będzie się zwracać. Można więc powiedzieć, iż jest jak najbardziej opłacalna. Tym bardziej, iż spoiny wykonane tą technologią charakteryzują się bardzo istotnymi zaletami.

Zalety spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Przede wszystkim, trzeba tutaj jeszcze raz wspomnieć o bardzo krótkim czasie utwardzania spoin. Z reguły sam proces utwardzania trwa około 10 sekund. Do tego dochodzi także kwestia dość długiej żywotności kleju. Od czasu jego nałożenia, do chwili, kiedy koniecznością staje się utwardzenie możemy odczekać nawet do 60 minut. W tym czasie mamy możliwość dowolnego manipulowania klejonymi elementami i poprawiać ewentualne ich wzajemne położenie. Poza tym, sama spoina jest trwała i wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim chemicznych. Odporna jest także na uszkodzenia mechaniczne.

Generalnie rzecz biorąc, technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV to bardzo nowoczesne rozwiązanie technologiczne, zapewniające nam bardzo dobre parametry powstającej spoiny. Skutkiem tego też, technologia ta, staje się obecnie coraz bardziej popularna w wielu gałęziach przemysłu produkcyjnego.