Kleje utwardzane promieniowaniem UV oraz ich zastosowanie.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV oraz ich zastosowanie.

2 czerwca, 2019 0 przez Infopress

Klejenie staje się obecnie w wielu branżach przemysłowych, jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Wraz z postępem, rozwojem technologii klejenia, staje się ono coraz lepszym rozwiązaniem technologicznym. Obecnie, najpopularniejsze są zaś kleje utwardzane promieniowaniem UV, znajdujące swoje zastosowanie w bardzo szerokiej skali. Co prawda, do ich utwardzania, niezbędne są jeszcze dodatkowe promienniki typu UV, jednakże koszt jednostkowy wykonania spoiny jest relatywnie niski. Warto przyjrzeć się tym kwestiom nieco bliżej, tym bardziej, iż tego typu technologię klejenia, możemy z powodzeniem wykorzystywać także w naszych domach.

Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania UV.

W zasadzie, to proces klejenia w tym przypadku jest taki sam, jak w wielu innych sytuacjach. Trzeba tutaj starannie przygotować klejone powierzchnie pod kątem czystości i braku jakichkolwiek zarysowań. Powinny być one gładkie, czyste, i starannie odtłuszczone. Następnie nakłada się na nie równomierne warstwy kleju po czym można klejone elementy ze sobą złączyć. Ostatecznie pozostaje nam jedynie utwardzenie spoiny, co zajmuje ok 10-40 sekund, w zależności od zastosowanego kleju oraz wielkości spoiny. Od momentu nałożenia kleju i połączenia ze sobą klejonych elementów, do czasu, kiedy konieczne będzie rozpoczęcie utwardzania, mamy nawet do 60 minut. Pozwala to na swobodne manipulowanie przedmiotami i ewentualne korygowanie ich położenia względem siebie. Mamy więc do czynienia z dość długim okresem żywotności kleju.

Do utwardzania klejów wykorzystywane w tym przypadku są odpowiednie promienniki typu UV. Dokładnie takie same wykorzystuje się także do utwardzania niektórych powłok malarskich i lakierniczych. Warto tutaj od razu podkreślić, iż znajdziemy zarówno niewielkie promienniki UV, które z powodzeniem można zastosować w domowych warsztatach, jak i duże systemy UV do utwardzania, wykorzystywane w przemyśle. Duże systemy w tym przypadku są w stanie utwardzać nawet kilkadziesiąt spoin jednocześnie.

Zalety stosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Część zalet tego typu rozwiązań stosowanych w przemyśle już wskazaliśmy powyżej. Warto jednakże wymienić ich więcej, gdyż technologia ta, zapewnia bardzo dobre możliwości. Jej stosowanie wiąże się z licznymi zaletami, z czego najważniejszymi są tutaj następujące kwestie:

  • Szybki czas utwardzania spoiny
  • Długi okres żywotności kleju
  • Dobre parametry techniczne wykonywanych spoin
  • Relatywnie niski koszt wykonania spoiny
  • Możliwość wdrożenia technologii klejenia na liniach produkcyjnych.

Możemy więc powiedzieć, iż klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, będzie jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie. Pozwala osiągnąć w przemyśle bardzo dobre efekty, jak i stosunkowo niskie koszty stosowania. Będzie więc prowadzić do realnych oszczędności. Wdrażanie tego typu rozwiązań jest więc obecnie jak najbardziej korzystne i w pełni uzasadnione z punktu widzenia ekonomii.