Kamica nerkowa i jej skuteczne leczenie.

Kamica nerkowa i jej skuteczne leczenie.

16 maja, 2022 0 przez Infopress

Kamica nerkowa to choroba, na którą składają się łącznie aż cztery schorzenia układu moczowego. Charakteryzują się one podobnymi objawami, ale zupełnie odmiennymi przyczynami. W przypadku trzech schorzeń przyczyną jest błędna dieta, natomiast ostatnia jest wadą wrodzoną. Generalnie, trzeba powiedzieć, iż kamica nerkowa jest chorobą poważną, którą możemy skutecznie leczyć. Co więcej, możemy także jej zapobiegać. Sprawdźmy więc, jak skutecznie leczyć kamienie nerkowe oraz jak żyć, aby nie dopuścić do ich pojawienia się.

Skąd bierze się kamica nerkowa?

Kamica nerkowa jest chorobą, w wyniku której, w naszych nerkach, czy też innych częściach dróg moczowych, pojawiają się tzw. kamienie moczowe. Precyzyjniej ujmując, są to wytrącone związki chemiczne, tworzące złogi. Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej, jest nagły atak kolki nerkowej. Jest to silny ból, któremu towarzyszą często, nudności, wymioty, a nawet krwiomocz. Najgorszym przypadkiem jest sytuacja, w której kamień utknie w przewodzie moczowym blokując jego wydalanie. Dochodzi wówczas do rozwoju zakażenia oraz ostrej niewydolności nerek.

Warto tutaj podkreślić, iż kamica nerkowa, o wiele częściej atakuje mężczyzn, niż kobiety. Najbardziej na chorobę są narażeni mężczyźni w wieku 30-50 lat. W przypadku kobiet, zagrożenie najczęściej pojawia się w okresie ciąży, gdyż w tedy, najczęściej dochodzi do zastoju moczu, co przekłada się na częstsze, bakteryjne infekcje dróg moczowych.

Dlaczego powstają kamienie moczowe?

Kamienie moczowe powstają najczęściej ze związków chemicznych, obecnych w moczu. W nerkach zachodzi bowiem proces filtracji krwi, w trakcie którego oddzielane są z niej związki szkodliwe dla organizmu, które następnie są usuwane wraz z moczem. Czasami na dnie kielicha nerkowego tworzy się osad, który, jeśli nie zdoła się samoczynnie rozkruszyć, staje się jądrem, wokół którego narastają kolejne osady. Samoczynne rozkruszenie jest najkorzystniejsze, bowiem w takim przypadku, drobne elementy osadowe trafią do pęcherza, a następnie przewodami moczowymi, zostaną usunięte.

Najczęstszą przyczyną pojawiania się kamieni nerkowych jest nadmierne stężenie związków, z których mogą się one tworzyć. Sprzyjającymi warunkami do nadmiernego ich nagrodzenia się są:

  • Zakażenia układu moczowego, czy też wady jego budowy
  • Skłonności dziedziczne
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Choroby przewodu pokarmowego w tym przede wszystkim choroby zapalne jelit.
  • Długookresowe stosowanie preparatów alkalizujących przy leczeniu choroby wrzodowej.
  • Odwodnienie – prowadzące do zgęstnienia moczu
  • Nadmierne spożywanie witamin C, D3 oraz wapnia

Rodzaje kamicy nerkowej

Kamica nerkowa występuje, jak już powiedzieliśmy w czterech wariantach, z czego jeden jest chorobą dziedziczną, a pozostałe trzy, powodowane są przez złe nawyki żywieniowego. Poniżej przedstawimy wszystkie cztery warianty, wraz z przyczynami i zakresem leczenia.

Kamica nerkowa cystynowa

Jest to wada wrodzona i polega na upośledzonym wchłanianiu cystyny, czyli niezbędnego w naszym organizmie aminokwasu. Leczenie polega na wdrożeniu diety ograniczającej ilość cystyny oraz metioniny. Do diety należy wdrożyć większe ilości mleka i produktów roślinnych, oraz zażywanie dużych ilości płynów. Usunąć z diety należy z kolei mięso oraz jego wszelkie przetwory.

Kamica nerkowa fosforanowa (struwitowa)

Wynika z częstych zakażeń układu moczowego bakteriami typu Proteusz, Klebsiella i Pseudomonas. Są to bakterie wytwarzające ureazę, czyli proces rozkładania mocznika do amoniaku i jednoczesne alkalizowane odczynu moczu. Proces leczenia polega na zakwaszaniu moczu. Nie jest to możliwe do osiągnięcia jedynie poprzez dietę, aczkolwiek odgrywa ona istotną rolę. Należy unikać produktów zasobnych w wapń i fosforany (nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, warzywa, owoce, mleka i jaja. Dodatkowo należy przyjmować odpowiednio dobrane leki zakwaszające mocz.

Kamica nerkowa szczawianowa (szczawianowo-wapniowa)

Jest to najczęściej występujący przypadek kamicy. Wywoływana jest nadczynnością przytarczyc, przedawkowaniem witaminy D3, jak również nadmiernym wydalaniem wapnia, cytrynianów i szczawianów. Proces leczenia polega na zwiększeniu ilości płynów, do nawet 4-5 litrów na dobę oraz przyjmowaniu leków zatrzymujących wapń w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do zmniejszenia wydalania go z moczem. W zakresie zmiany nawyków dietetycznych, należy wykluczyć spożycie czekolady, ostrych przypraw, alkoholu, napojów gazowanych, kawy i herbaty, szczawiu, szpinaku, cytryny i buraków.

Kamica nerkowa moczanowa

Wynika z kwaśnego odczynu pH moczu lub w wyniku nadmiernej produkcji kwasu moczowego przez organizm. Może się pojawiać w przypadku chorób takich jak chłoniaki i białaczka, oraz w przypadku schorzeń szpiku kostnego. Jest to jednocześnie kamica o najprostszym przebiegu leczenia. Wystarczy zażywać odpowiednie leki, które pozwolą na rozpuszczenie kamieni, i ich wydalenie wraz z moczem. Dodatkowo, należy zmieć dietę w taki sposób, aby obniżyć kwasowość moczu. Należy do diety wdrożyć duże ilości warzyw i owodów.

Zioła na kamicę nerkową.

Istotną kwestią jest także to, iż kamica nerkowa może być leczona przy pomocy odpowiednich preparatów ziołowych. Ich głównym celem jest jednak eliminowanie przyczyn, toteż najlepiej jest suplementy ziołowe wdrożyć w tedy, kiedy jeszcze kamica się nie rozwinęła. Odpowiednie zioła na kamicę nerkową, mogą bardzo skutecznie pomóc zarówno w jej leczeniu, jak i w zapobieganiu jej powstawaniu.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, musimy powiedzieć, iż kamica nerkowa to choroba poważna, którą jednak w większości przypadków możemy skutecznie leczyć. Kluczową kwestią jest odpowiednia dieta, która będzie eliminować przyczyny powstawania kamieni nerkowych. Warto także wdrożyć do codziennej diety odpowiednie zioła na kamicę, które pozwolą osobom zdrowym uniknąć choroby, a w przypadku osób chorych, będą skutecznym wsparciem w jej leczeniu.