Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

29 września, 2019 0 przez Infopress

Brykiet drzewny, to na dzień dzisiejszy, jedna ze zdecydowanie najlepszych alternatyw dla węgla kamiennego. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż można go palić właśnie w starszych wersjach kotłów zasypowych, planowo opalanych węglem. Jest to jednocześnie bardzo ekologiczny materiał opałowy, generujący podczas spalania zdecydowanie najmniejsze ilości dwutlenku węgla spośród wszystkich rozwiązań, jakie obecnie znamy. Lepszymi rozwiązania są już tylko energia wiatrowa i słoneczna. Wytwarzanie brykietu drzewnego jest procesem stosunkowo ciekawym. Tym bardziej, iż do jego produkcji wykorzystywane są nie całe drzewa, a odpady drzewne, czyli wszelkiego rodzaju ścinki, zrębki, wióry i trociny.

Wykorzystanie odpadów drzewnych.

Jest to zdecydowanie największą zaletą brykietu drzewnego. W każdym warsztacie stolarskim czy też w tartaku, regularnie powstają ogromne ilości odpadów drzewnych bez żadnego, sensownego zastosowania. Możliwość ich przetworzenia na brykiet drzewny jest zatem czymś wyjątkowym. Nie dość że pozbywamy się ogromnych ilości odpadu drzewnego, to jeszcze możemy z nich wytworzyć dobry jakościowo i ekologiczny materiał opałowy. Można więc powiedzieć, iż dla naszej planety jest to w pewnym sensie zbawienie, bowiem emisja CO2, osiągnęła już zbyt duży poziom, a dalsze jego pompowanie do atmosfery grozi nam załamaniem się całego ekosystemu naszej planety.

Jak wytwarza się brykiet z odpadów drzewnych?

Zacząć należy od tego, iż do produkcji brykietu, używać można tylko i wyłącznie czystych odpadów drewnianych. Bez jakichkolwiek domieszek substancji nienaturalnych. Nie można wykorzystywać jakichkolwiek płyt meblowych i innych tego typu materiałów, zawierających chemiczne składniki. Poza tym czysty odpad drewniany powinien być perfekcyjnie niemalże suchy. Najlepszym zakresem wilgotności jest przedział 5-8%. Poniżej materiał będzie zbyt suchy do formownia w brykiety. Powyżej zaś, nadmierne ilości wody będą trudne do odparowania, wobec czego pozostaną w brykiecie, osłabiając jego strukturę.
Odpowiednio wysuszony materiał wsadowy trafia do brykieciarki, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury odparowywana jest woda, a pod wpływem wysokiego ciśnienia materiał jest zagęszczany i formuje się z niego odpowiednie kształty. Obecnie brykiet wytwarzany jest w kształcie kostek, mydełek czy też w kształcie wałków o różnych średnicach. Wynika to z różnego zapotrzebowania na brykiet. Każdy kształt brykietu będzie lepiej się sprawdzać w nieco odmiennych warunkach spalania. Będzie przeznaczony do stosowania w innym kotle grzewczym.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz biorąc, sam proces wytwarzania brykietu nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Trzeba jednakże zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie do wytwarzania brykietu. Tak aby materiał wsadowy spełniał wymagania i normy w tym zakresie. Poza tym, w zasadzie wszystko dzieje się automatycznie, a brykieciarki bez udziału człowieka regularnie wysypują coraz to nowsze kostki brykietu.