Jak wybrać odpowiednie lornetki.

Jak wybrać odpowiednie lornetki.

14 listopada, 2016 0 przez Infopress

Na chwilę obecną wybór odpowiedniej do naszych potrzeb lornetki jest zadaniem dość już trudnym, co jest wynikiem ogromnej ilości tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Oczywiście będą to nie tylko lornetki typowo amatorskie, bowiem znajdziemy także lornetki bardziej profesjonalne, z nowoczesnymi funkcjami oraz zaawansowanymi technologiami, sprawiającymi, iż funkcjonalność lornetki staje się większa, jak również znacznie usprawniającymi korzystanie z urządzenia. Zobaczmy w takim razie, jak wybrać odpowiednią lornetkę, aby spełniała nasze potrzeby i wymagania. Aby nasze jej użytkowanie było pozbawione jakichkolwiek niedogodności.

Określenie swoich potrzeb.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do prawidłowego wyboru lornetki będzie staranne i precyzyjne określenie swoich potrzeb w tym zakresie. To bardzo istotne, bowiem jasnym jest, iż myśliwy będzie potrzebować innej lornetki, fotograf innych, a strażnik graniczny jeszcze innej. Zupełnie zaś innej będzie potrzebować przeciętny Kowalski, którego najczęstszymi działania z jej zastosowaniem będzie podglądanie dzikiej przyrody na spacerze po parku, czy też obserwacja zjawisk atmosferycznych. Dlatego też, przysłowiowy Kowalski raczej nie będzie potrzebował lornetki wartej kilka tysięcy złotych, z mechaniczną stabilizacją, i laserowym określaniem odległości do obserwowanego obiektu. Typowy Kowalski z reguły też nie będzie miał nawet zamiaru wydawać tak wielkich pieniędzy tylko po to, żeby popatrzeć na ptaki w parku, czyli sarny na skraju lasu. Dla takich użytkowników przygotowano urządzenia o nieco niższych parametrach jakościowych, o mniejszej wytrzymałości (co jest w pełni uzasadnione, gdyż nie będą oni biegać z lornetką po lesie), i nieco słabszych jakościowo podzespołach. Niemniej jednak nie może to być znowu ostatni szmelc. Należy wybierać lornetki z dobrymi jakościowo szkłami powiększającymi, aby jednak obserwacja przy pomocy urządzenia była wygodna.

Dbanie o lornetkę.

Skoro już wybraliśmy odpowiednie urządzenie warto dowiedzieć się jeszcze jak należy o nie zadbać, aby mogło nam posłużyć nieco dłużej. Przede wszystkim więc, należy przechowywać urządzenie w dostarczonym wraz zakupem pokrowcu, aby zabezpieczyć przed przypadkowymi uszkodzeniami. Szkła powiększające powinny być zawsze zabezpieczone dostarczonymi z lornetką zaślepkami, które będą chronić je przed przypadkowym zarysowaniem powierzchni. Ponadto, systematycznie należy przeprowadzać smarowanie ruchomych elementów mechanicznych, jak również przeprowadzać czyszczenie szkieł powiększających, przy pomocy odpowiednich, przeznaczonych do tego płynów i szmatek. Nie wolno stosować domowych środków czyszczących ani zwykłych szmatek, bowiem będzie to grozić zarysowaniem powierzchni szkieł, a to rzecz jasna wpłynie negatywnie na jakość uzyskiwanego obrazu. Jednym słowem, o lornetkę należy starannie dbać, niezależnie od tego, jakiego rodzaju urządzenie kupimy. Tylko w takim przypadku bowiem będzie ona nam służyć dobrze i długo.