Jak urządzić biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu?

2 października, 2018 0 przez Sławek

Największym wyzwaniem, jakie staje przed osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w domu, jest zagospodarowanie przestrzeni, która będzie przeznaczona wyłącznie do pracy, która nie będzie się nam kojarzyła z relaksem oraz słodkim lenistwem, mimo że nie mamy szefa, który obserwowałby każdy nasz ruch. W tego rodzaju pracy organizacja i względna separacja życia prywatnego i zawodowego to podstawa, żeby osiągnąć sukces.

Projektowanie wnętrz w jednoosobowej firmie

Zlecenia, wysyłki czy prace prowadzone w domu odbywają się często w połączeniu z wykonywaniem innych obowiązków: opieką nad dziećmi, porządkami, gotowaniem, praniem czy chwilą relaksu na kanapie. Panują tutaj luźne godziny pracy i brakuje towarzystwa kolegów. Kluczowym elementem jest wydzielenie przestrzeni specjalnie do pracy. Ma to uzasadnienie psychologiczne, nie tylko logistyczne czy praktyczne.

Powinniśmy przeznaczyć jeden pokój na pracę, w którym postawimy biurko, krzesło, sprzęt, szafki na dokumenty. Minimalizm, który sprzyja efektywności. Jest to rozwiązanie, które pomaga osobom zajmującym się pracą zdalną, które wykonują zlecenia na odległość, a z klientami spotykają się w miejscach publicznych. Zagospodarowanie takiej przestrzeni zajmuje czas, ale szybko daje efekty w postaci większej koncentracji i lepszej organizacji pracy.

Jakie trendy panują na rynku architektury wnętrz?

Przede wszystkim stawia się na minimalizm i funkcjonalność, ponieważ domowe biuro to nie gabinet, w którym przyjmujemy gości albo pacjentów, na których powinniśmy wywrzeć odpowiednie wrażenie. Zazwyczaj jest to mała przestrzeń wyposażona w biurko, krzesło i regał z dokumentami. Całość utrzymana w jasnej kolorystyce, bieli oraz odcieni jasnych kolorów. Obecnie stawia się na nowoczesność, przez co projektowanie wnętrz związane jest ze stylem skandynawskim, gdzie panuje minimalizm, chłód i przestrzeń. Białe meble, proste regały czy funkcjonalne biurka – każda z tych propozycji związana jest z zastosowaniem współczesnych trendów, jakimi posiłkuje się projektant wnętrz podczas przygotowywania trójwymiarowego modelu.

Samo projektowanie wnętrz to skomplikowane przedsięwzięcie, jednak należy pamiętać, że, jeżeli lepiej nam się pracuje w chaosie, jesteśmy bardziej zorganizowani, kiedy wszystko leży tam, gdzie to postawiliśmy, nie gdzie było miejsce do tego przeznaczone, np. regał z dokumentami, powinniśmy kierować się własnym gustem i potrzebami. Tylko w ten sposób będziemy czuć się swobodnie we własnej firmie, a to przy jednoosobowej działalności gospodarczej jest najważniejsze, bo rzutuje na efektywność i jakość naszej pracy.