Jak uniknąć spirali zadłużenia?
25 grudnia, 2019Zaciągając kilka kredytów jednocześnie musimy liczyć się z tym, że w pewnej chwili możemy mieć problem z terminowym uregulowaniem jednego z nich. Problem ten może pojawić się zarówno podczas spłacania kredytu w banku, jak i chwilówek. Jeśli czujemy, że spłata zobowiązań zaczyna nam ciążyć musimy zareagować zawczasu. Jednym z rozwiązań, które pozwoli nam uniknąć spirali zadłużenia jest kredyt konsolidacyjny.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłacenia dotychczasowych zobowiązań. Plusem tego rozwiązania jest uzyskanie jednej, mniejszej raty oraz uporządkowanie naszych długów. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli większość naszych zobowiązań to chwilówki możemy mieć problem z uzyskaniem tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego w banku. Niektóre z nich nie chcą bowiem regulować zobowiązań zaciągniętych w instytucjach pozabankowych – nie jest to jednak wykluczone. Niektóre banki udzielają kredytów konsolidacyjnych tylko na spłatę chwilówek zaciągniętych w firmach współpracujących z BIK. Zanim więc zdecydujesz się na konsolidację w banku dokładnie przeanalizuj jego ofertę. Ponadto, aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego musimy nadal mieć dobrą zdolność kredytową – dlatego wyżej wspomniano o tym, by zdecydować się na taki kredyt konsolidacyjny odpowiednio wcześniej, zanim jeszcze popadniemy w długi.
Konsolidacja pozabankowa
Istnieje jednak możliwość połączenia długów nawet bez zdolności kredytowej. Należy jednak udać się do instytucji pozabankowej. W takim przypadku mechanizm konsolidacji jest taki sam, jak w bankach – kwoty jakie musimy spłacić są sumowane, po czym dzieli się je przez liczbę miesięcy, na które rozciągnięta będzie spłata pożyczki. W efekcie pojedyncza, miesięczna rata staje się niższa i łatwiejsza do terminowej spłaty.
Problemy z płynnością finansową mogą przytrafić się każdemu. Choć potrafią one wpłynąć na ostateczny koszt nowej pożyczki nie wykluczają potencjalnego kredytobiorcy. Najważniejsze to zacząć działać i próbować uregulować swoją sytuację finansową. Jeśli nie uda nam się to w wybranej instytucji, spróbujmy w innej. Wyjście ze spirali zadłużenia może być wyczerpujące i czasochłonne, ale nie niemożliwe.