Jak się zachować podczas wypadku i kolizji drogowej?

Jak się zachować podczas wypadku i kolizji drogowej?

8 kwietnia, 2014 0 przez Infopress

W życiu każdego kierowcy, prędzej czy też później przyjdzie czas zmierzyć się ze stresem spowodowanym wypadkiem, bądź też kolizją drogową, co przecież do najprzyjemniejszych przeżyć nie należy. Warto tutaj więc z góry przygotować się na tę okoliczność, i pozyskać wiedzę o podstawowych krokach jakie powinniśmy przedsiębrać w przypadku, kiedy dochodzi do tego typu zdarzeń drogowych z naszym udziałem. A trzeba pamiętać, iż tutaj w przypadku dość silnego stresu, stosunkowo łatwo można stracić głowę i zimną krew, przez co też wykonywane czynności nie zawsze będą zgodne z tymi, jakie powinny być wykonywane. Zapraszamy serdecznie do lektury poniższego tekstu, którego zadaniem jest przybliżenie sytuacji wypadku oraz kolizji drogowej, oraz określenie poprawnego zachowania w czasie tego typu zdarzeń.

Kolizja czy wypadek.

W pierwszej kolejności powinniśmy tutaj określić, czy będziemy mieli do czynienia z kolizją drogową, czy też z wypadkiem, bowiem w każdym z tych przypadków postępowanie będzie nieco odmienne. Najprościej stworzyć tutaj odpowiednie definicje dotyczące obydwu tych zagadnień, aby umiejętnie móc rozróżniać kiedy mamy do czynienia z wypadkiem, a kiedy z kolizją drogową.

Definicja wypadku drogowego:

Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

Definicja kolizji drogowej:

Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni.

Można więc powiedzieć, iż różnica polega przede wszystkim na tym, iż kolizja drogowa to zdarzenie w którym nie mamy do czynienia z żadnymi ofiarami, a najczęściej zaś stosowane jest w przypadku sytuacji w których w wyniku zdarzenia drogowego doszło tylko do strat materialnych.

Zasady postępowania podczas wypadków drogowych.

  • Zabezpieczenie miejsce zdarzenia: to zdecydowanie najważniejsza kwestia aby w pierwszej kolejności poprawnie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, poprzez ustawienie trójkątów ostrzegawczych, włączenie świateł awaryjnych, oraz założenie kamizelki odblaskowej.
  • Ocena liczby rannych i ich obrażenia: te informacje musimy znać w przypadku kiedy będziemy zawiadamiać służby ratownicze, które muszą przecież wiedzieć jak wiele karetek pogotowia będzie potrzebnych na miejscu zdarzenia.
  • Ocena środków technicznych niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym: trzeba starannie określić, czy na miejsce zdarzenie należy skierować także jednostki specjalistyczne straży pożarnej, czy też tylko Pogotowia Ratunkowego i Policji.
  • Wezwanie służb ratowniczych: tutaj wystarczy zadzwonić pod numer 112 a następnie podać wszystkie niezbędne informacje wraz ze swoimi danymi personalnymi, a więc należy przekazać informacje o liczbie poszkodowanych i ich stanie (jeśli jesteśmy w stanie go określić)
  • Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym: to w sumie ostatni punkt działania, który jest obowiązkiem każdego z nas. Udzielenie pierwszej pomocy powinno trwać do momentu stwierdzenia zgonu poszkodowanego w wypadku, bądź też do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Postępowanie w czasie kolizji drogowej

W przypadku zaś kolizji drogowych, nie mamy tak wielkich wymagań i potrzeb aby je spełniać, a można nawet powiedzieć, iż jeśli w wyniku kolizji efektem są tylko straty materialne, zaś co do ustalenia sprawcy nie ma jakichkolwiek wątpliwości, nie trzeba nawet wzywać Policji. Na sam koniec pozostanie już tylko wezwanie lawety i pomocy drogowej celem odstawienia uszkodzonego samochodu do warsztatu samochodowego, aby dokonać wszelkich niezbędnych jego napraw.