Jak przygotować produkcję brykietu z trocin?
2 grudnia, 2018Rozpoczęcie własnej produkcji brykietu z trocin jest stosunkowo wymagającym zadaniem. Przede wszystkim w zakresie inwestycji, które w tym przypadku będziemy liczyć w setkach tysięcy złotych. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę stosunkowo dobrą koniunkturę na rynku, inwestycje te mogą się okazać nad wyraz opłacalne. Do najważniejszych inwestycji należy tutaj oczywiście odpowiedni brykieciarka, czyli maszyna, która z wiórów i zrębków drzewnych będzie wytwarzać brykiet. Nie mniej istotne będzie prawidłowe przygotowanie pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. Warto temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej, bowiem pozwoli to ustalić sobie plan działania i nie popełnić podstawowych błędów.
Podstawowe inwestycje przy rozkręcaniu produkcji brykietu drzewnego.
Jednym z najważniejszych aspektów tym przypadku, będzie przygotowanie odpowiednich pomieszczeń magazynowych. Chodzi tutaj głównie o to, aby brykiet oraz materiał wsadowy do brykieciarki, były w stu procentach zabezpieczone przed wilgocią. Warto zaplanować także odpowiednie suszarnie, które pozwolą nam przesuszyć nieco wióry, trociny i zrębki, przed ich przetworzeniem. Wpłynie to korzystnie na cały proces produkcyjny oraz na sam wyrób gotowy. Chodzi tutaj głównie o to, aby do przetwarzania trafiały trociny jak najbardziej suche. Dzięki temu bowiem proces ich scalania w brykiety będzie efektywniejszy. Tutaj wykorzystywana jest naturalna żywica, wyciskana z trocin pod wysokim ciśnieniem. Jeśli zaś wraz z żywicą wyciskać będzie się nadmierna ilość wody, niestety, ale wewnętrzne wiązania będą po prostu słabe. W dobrych, suchych, ciepłych i wentylowanych pomieszczeniach, także brykieciarka będzie cieszyć się lepszym poziomem żywotności. Są to więc inwestycje, które przekładać się będą na lepszą jakość wytwarzanego brykietu, jak również przyczynią się do mniejszych strat związanych z eksploatacją brykieciarek.
Odpowiednia brykieciarka i jej zakup.
Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także dobry, mądry, przemyślany zakup brykieciarki. Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo tego typu urządzeń. Warto jednak skusić przede wszystkim na sprzęty nowszej generacji, sterowane numerycznie, gdzie bezproblemowo będziemy mogli zmienić kształt wytwarzanego brykietu. Możemy więc wytwarzać tradycyjne kostki, ale także wałki i pręty brykietu. Szczególnie te ostatnie cieszą się sporą popularnością ze względu na fakt, iż sprawdzają się przy paleniu w kominkach. Dobra, nowoczesna brykieciarka będzie przede wszystkim charakteryzować się wysokim poziomem wydajności pracy, co w tym przypadku będzie kwestią bardzo ważną. Duża ilość przerobionego materiału w ciągu roboczo doby, będzie przekładać się na zyskowność z przedsięwzięcia. Trzeba będzie się jednak liczyć z tym, iż taka brykieciarka to przede wszystkim spore koszty zakupu. Nawet jeśli zdecydujemy się na urządzenie z rynku wtórnego. Niemniej jednak inwestycja taka będzie zawsze opłacalną.