Jak prawidłowo podłączyć łącznik elektryczny?
12 lipca, 2020Łącznik elektryczny to specyficzne urządzenie w naszej instalacji elektrycznej. Dokładniej rzecz biorąc w instalacji oświetlenia. Jego zadaniem jest odcinanie lub doprowadzanie prądu elektrycznego do źródła światła. W największym skrócie to dzięki posiadaniu łączników elektrycznych, możemy mieć pełną kontrolę nad oświetleniem w naszym domu. Jednakże podłączenie łączników elektrycznych będzie wymagać odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oczywiście można tego typu prace zrealizować samodzielnie, jednakże bez podstawowej wiedzy elektrycznej jest to niemożliwe. Można bardzo łatwo doprowadzić do porażenia prądem. Dlatego jeśli nie do końca masz pewność co robisz to lepiej zrezygnuj. Zatrudnienie fachowca będzie bezpieczniejsze i o wiele tańsze.
Jak zbudowany jest łącznik elektryczny?
Sam łącznik elektryczny to niewielkie, z reguły kwadratowe urządzenie, do którego podłączone są przewody elektryczne. W najprostszym wydaniu, kiedy łącznik jest pojedynczy (jednobiegunowy), będziemy mieć tylko dwa przewody – jedne na wejściu i jeden na wyjściu. W zależności od położenia łącznika, będzie on albo przepuszczać prąd do wyjścia albo nie. W przypadku łączników podwójnych lub potrójnych (świecznikowych), zasada będzie podobna. Z tym że każdy przycisk zewnętrzny będzie odpowiadać za „wypuszczenie” prądu na inne wyjście. Dzięki temu możemy dowolnie sterować z jednego łącznika nawet trzema punktami oświetlenia.
Cały obwód elektryczny z łącznikiem w instalacji jest przedstawiony na poniższych grafikach.
Bardzo wyraźnie widzimy zasadę działania zarówno łącznika jednobiegunowego, lub łącznika świecznikowego. Należy tutaj pamiętać także o tym, aby do łącznika elektrycznego zawsze doprowadzać przewód fazowy. Dzięki temu w źródle światła, którym najczęściej jest lampa sufitowa, przy wyłączonym oświetleniu nie będzie napięcia. Niestety w starszych budynkach, bardzo często było to realizowane na odwrót, co często stawało się przyczyną wypadków związanych z porażeniem prądem.
Najważniejsze kwestie związane z montażem łącznika elektrycznego.
W trakcie prac montażowych przy łącznikach elektrycznych należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Przestrzeganie tych zasad pozwoli nam uniknąć wypadków, nieprawidłowego działania instalacji oraz porażenia prądem. Tak więc, aby wymienić łącznik elektryczny przede wszystkim należy:
- Odłączyć dopływ prądu do danego obwodu na tablicy głównej poprzez wyłączenie bezpiecznika
- Przed odkręceniem łącznika ze ściany upewnić się, że prąd nie dochodzi do niego poprzez pstryknięcie łącznika. Jeśli żarówka się nie zaświeci, to wszystko powinno być porządku.
- Odkręcić łącznik
- Jeszcze raz sprawdzić, tym razem śrubokrętem próbówką, czy na którymkolwiek z przewodów podłączonych do łącznika nie występuje napięcie.
- Odkręcić śruby mocujące przewody w łączniku i wyjąć je delikatnie pamiętając o kolejności ich podłączenia (warto zrobić zdjęcie)
- Podłączyć przewody do nowego łącznika zgodnie z opisem na jego odwrocie
- Zamontować łącznik w ścianie
- Włączyć bezpiecznik i ostrożnie przetestować działanie łącznika.
Jak więc widzimy, zasada wymiany łącznika elektrycznego na nowy nie jest wcale taka skomplikowana. Należy jedynie pamiętać o tym, aby zawsze prawidłowo podłączyć przewody do nowego, zgodnie z przedstawionymi przez nas powyżej schematami.