Jak powstrzymać erozję na sztucznych nasypach i skarpach?

Jak powstrzymać erozję na sztucznych nasypach i skarpach?

25 września, 2020 0 przez Infopress

Wykonywanie wszelkiego rodzaju sztucznych nasypów budowlanych, najczęściej sytuowanych wzdłuż nowo budowanych dróg i torowisk, wymaga odpowiedniej technologii, aby zapewnić im wysoka trwałość. Największym zagrożeniem jest tutaj oczywiście erozja gleby. Świeżo wykonany nasyp będzie narażony na erozje zarówno w wyniku działania wiatru jak i opadów atmosferycznych. Najlepszym zabezpieczeniem jest oczywiście w tym przypadku naturalna roślinność. Niemniej jednak, nie jest możliwe aby od samego początku zastosować takie rozwiązanie. Roślinność musi się najpierw ukorzenić. Trzeba więc zastanowić się jak powstrzymać erozję w takich sytuacjach, przy zastosowaniu innych rozwiązań?

Jak powstrzymać erozję glebową?

Trzeba będzie tutaj więc zadbać o sztuczne wzmocnienie nasypu budowlanego, do czasu, aż uda się doprowadzić do ukorzenienia naturalnej roślinności. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne maty przeciwerozyjne, wzmacniające grunt i zabezpieczające go przed negatywnym działaniem wiatru oraz opadów atmosferycznych. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się wysokim poziomem skuteczności w zabezpieczeniu przed erozją gleby, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Jest to zwykle odpowiednia mata przestrzenna, dodatkowo wzmocniona poprzez zastosowanie geosiatki. Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w tym zakresie, są maty przeciwerozyjne Polymat.

Maty przeciwerozyjne Polymat to trójwymiarowa konstrukcja z pojedynczych włókien polipropylenowych o przestrzennej strukturze. Dzięki temu, grunt jest odpowiednio ustabilizowany w jego górnej, przypowierzchniowej warstwie. Budowanie tego typu maty jest proste i nie wymaga zastosowania żadnego specjalistycznego sprzętu. Pozwala na skuteczne przytrzymanie górnej warstwy humusu, wraz z młoda roślinnością, aż do czasu jej pełnego ukorzenienia się, co zagwarantuje prawidłową ochroną przed erozją gleby na zboczu.

Czym charakteryzują się maty przeciwerozyjne Polymat?

Profesjonalne maty przeciwerozyjne Polymat, zapewniają nam możliwość zabezpieczenia przypowierzchniowej warstwy humusu i roślinności przed ich wypłukiwaniem oraz przed ich degradacją w wyniku silnych wiatrów. Jest to działanie niezbędne, jeśli chcemy zabezpieczyć świeżo wykonany nasyp ziemny, najczęściej wzdłuż dróg, autostrad, czy też linii kolejowych. Bardzo istotna kwestia w przypadku mar antyerozyjnych Polymat jest to, iż sprawdzają się one także w wielu innych zastosowaniach. Poza zabezpieczeniem nasypów drogowych oraz kolejowych, mogą być także stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność obsiewu trawą stromego zbocza. Będą to wszelkiego rodzaju strome brzegi rzek, jezior, wały przeciwpowodziowe, konstrukcje ziemne do ekranów akustycznych. Jednym słowem, jest to rozwiązanie stosowane bardzo szeroko we współczesnym budownictwie inżynieryjnym.