Jak ochronić firmę przed cyberatakiem?

Jak ochronić firmę przed cyberatakiem?

7 czerwca, 2021 0 przez Infopress

Przy tak wielu atakach cybernetycznych, które mają miejsce w ostatnim czasie, ważne jest, aby firmy chroniły się przed niebezpieczeństwami związanymi z Internetem. Kiedy jesteś na swoim komputerze, jest wiele rzeczy, które mogą się zdarzyć: złośliwe oprogramowanie może zainfekować system, hakerzy mogą ukraść informacje od Ciebie, i więcej. Na szczęście istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby chronić siebie i swoją firmę. W zasadzie to ochrona internetu nigdy nie była prostsza! Ten wpis na blogu poda Ci kilka sposobów, jak to zrobić!

Aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe

Niektóre programy antywirusowe są darmowe, inne zaś wymagają opłaty. Jeśli nie jesteś pewien, który z nich wybrać, wybierz wersję płatną, ponieważ jest ona bardziej zaktualizowana i posiada więcej funkcji niż jej darmowe odpowiedniki.

Zainstaluj firewall

Firewall może być zainstalowany zarówno na komputerach osobistych, jak i na serwerach. Firewall będzie monitorował ruch przychodzący i wychodzący z systemu komputerowego, więc będziesz wiedział, czy mają miejsce jakiekolwiek ataki.

Stwórz plan awaryjny na wypadek, gdyby sieć została zhakowana lub naruszona.

Plan awaryjny powinien zawierać przegląd tego, co należy zrobić, gdy sieć lub witryna zostanie naruszona, a także ustaloną procedurę jej przywrócenia.

Szyfruj wszystkie poufne dane, aby zabezpieczyć je przed hakerami i złodziejami.

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje danych, które muszą być zaszyfrowane:

  • Email
  • Pliki i foldery na Twoim komputerze lub serwerze

Szyfrowanie wszystkich wrażliwych danych jest dobrym środkiem zapobiegawczym, ponieważ nie będzie to miało znaczenia, jeśli ktoś inny naruszy Twoją sieć. Jedyną rzeczą, jaką zobaczy, będzie zakodowany tekst w niezrozumiałym formacie. Może to również pomóc w upewnieniu się, że stosujesz się do wszelkich przepisów firmowych dotyczących protokołów bezpieczeństwa!

Naucz pracowników, co powinni zrobić w przypadku, gdy nadejdzie cyberatak.

Najważniejszym krokiem jest edukowanie pracowników w zakresie najlepszych praktyk cyberbezpieczeństwa – ale często wiąże się to z innymi korzyściami, takimi jak poprawa morale pracowników (mniejszy strach), niższe koszty opieki zdrowotnej związane z chorobami wywołanymi stresem, wyższe wskaźniki produktywności ze względu na mniej przestojów lub straconego czasu pracy z powodu ataków itp.)

Pomoże to również uświadomić ludzi o wielu różnych rodzajach cyberataków, dzięki czemu staną się bardziej świadomi zagrożeń, a także nauczą się odpowiednich reakcji na każdy z nich.

Podsumowanie

Wiemy już więc, że ataki hakerskie to nie tylko coś, co występuje na filmach, ale jest to realne zagrożenie, które może napotkać Twoja firma na każdym kroku. Więc jak w praktyce ją chronić? Najlepiej będzie zaopatrzyć się w certyfikowanego antywirusa. Jednym z czołowych na rynku jest antywirus Kaspersky. Kaspersky pomaga już milionom użytkowników i tysiącom firm na całym świecie. Otrzymał on w 2020 roku Symbol Dekady, jako wyróżnienie wysokiej jakości oprogramowania. Na pewno nie pożałujesz tego wyboru. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na tę stronę: https://www.kaspersky.pl/