Igłofiltry w małych instalacjach.

Igłofiltry w małych instalacjach.

4 stycznia, 2016 0 przez Infopress

Instalacje igłofiltrowe, służą przede wszystkim do przeprowadzania obniżania poziomu wody gruntowej, głównie na dużą skalę, w przemyśle budowlanym, czy też wydobywczym. Tego typu instalacje sprawdzają się perfekcyjnie przy budowie rurociągów wszelkiego rodzaju w terenie podmokłym, gdzie na czas realizacji prac ziemnych, można stanowczo obniżyć poziom wody gruntowej, która negatywnie wpływa na procesy budowlane. Niemniej jednak tego typu instalacje mogą być także stosowane na mniejszą skalę przy zwykłych inwestycjach budowlanych, przy czym tutaj będziemy mieli z reguły do czynienia z instalacjami o mniejszej wydajności, oraz z małymi pompami do igłofiltrów. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej tej kwestii, aby poznać dokładniej wszystkie aspekty takiego zastosowania zestawów i instalacji igłofiltrowych.

Gdzie może się przydać mała instalacja igłofiltrowa?

Warto tutaj sobie odpowiedzieć na pytanie, dotyczące zastosowania tego typu mniejszych instalacji igłofiltrowych. Chodzi nam przecież o to, aby ustalić w jakich okolicznościach tego typu mniejsza instalacja igłofiltrowa będzie znajdywać swoje zastosowanie. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się je w przypadku osuszania boisk, terenów budowlanych, w przypadkach kiedy nie mamy do czynienia z nazbyt wielkim podmoczeniem terenu. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, w których nie trzeba zbyt intensywnie odwadniać terenu podmokłego, a wystarczające jest wstępne jego osuszenie, celem przeprowadzenia podstawowych prac ziemnych, na przykład mających za zadanie odizolować teren od źródła jego nawadniania. Dzięki zastosowaniu małych instalacji nie trzeba ponosić zbyt dużych kosztów ich obsługi w przypadku kiedy nie jest to konieczne. Można więc powiedzieć, iż tego typu małe pompy do obsługi igłofiltrów będą gwarantować nam wysoki poziom wydajności pracy w danym przypadku, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów działania, co powinno być dla nas zdecydowanie najbardziej istotne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oczywiście nie są to wszystkie kwestie związane z obsługą igłofiltrów, bowiem musimy pamiętać także o kilku innych aspektach związanych z eksploatacją mniejszych gabarytowo i wydajnościowo instalacji igłofiltrowych. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, iż stosując mniejszą instalację trzeba będzie z całą pewnością nieco dłużej odczekać Az osiągnie ona pełny poziom wydajności i zapewni obniżenie poziomu wody gruntowej. Co więcej, mała pompa nie będzie też w stanie skutecznie odprowadzać wody na dość bezpieczną odległość, niemniej jednak w wielu okolicznościach nie ma takiej potrzeby, a wodę można odprowadzić stosunkowo blisko bez konieczności martwienia się o jej powrót. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż efektywne wykorzystanie mniejszych instalacji igłofiltrowych jest jak najbardziej możliwe i niesie za sobą określone korzyści, jednakże należy starannie podejść do każdego aspektu związanego z rozplanowaniem montażu instalacji, oraz z jej efektywną pracą.