Fotowoltaika dla rolnika – czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla rolnika – czy to się opłaca?

23 listopada, 2020 0 przez Infopress

Fotowoltaika jest bezsprzecznie najpopularniejszą w Polsce inwestycją z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Szacunki analityków wyraźnie wskazują, że z całą pewnością ten trend nie tylko nie odwróci się w ciągu najbliższych lat, ale wręcz nasili się jeszcze bardziej. Mają na to wpływ przede wszystkim dwie kwestie – po pierwsze problemy klimatyczne, szczególnie łatwe do zaobserwowania i uciążliwe dla rolników, w przypadku których powtarzające się susze oznaczają ogromne straty, po drugie – regularny wzrost cen energii elektrycznej, który powoduje coraz większe zainteresowanie możliwością wytwarzania własnego prądu.

Czy fotowoltaika to dobra inwestycja w rolnictwie?

Najkrótsza możliwa odpowiedź brzmi – tak! Gospodarstwa rolnicze, w zależności od swojej wielkości, mogą generować rachunki za energię na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Fotowoltaika jest bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie w przypadku odbiorców prywatnych – np. domów jednorodzinnych, zatem dla rolników, potrzebujących do swojej działalności wygenerowania znacznie większej ilości prądu, instalacje PV tym bardziej stanowią znakomity sposób na zachowanie dużej ilości pieniędzy w portfelu. Okres zwrotu takiej inwestycji szacowany jest na około 6 lat, podczas gdy gwarancja producenta na sprzęt waha się pomiędzy 25 a 30 lat. Jest to zatem sposób na to, by przez wiele lat cieszyć się darmową energią elektryczną, a także niezależnością od jakichkolwiek wzrostów cen, które niestety mają miejsce praktycznie rokrocznie.

Rolnictwo z nowymi możliwościami

Fotowoltaika dla rolnictwa to nie tylko większa swoboda i oszczędność. To także możliwość całościowego lub częściowego przekształcenia działalności na sprzedaż pozyskanej energii do sieci publicznej oraz leasing posiadanych farm fotowoltaicznych dla odbiorców prywatnych.

Dotacje i ulgi

Rolnik, który chciałby zainwestować w fotowoltaikę może liczyć na szerokie wsparcie. Programy Unii Europejskiej i Rządu przewidują dopłaty do zakupu i montażu instalacji – taką inicjatywą jest między innymi Agroenergia. Projekt gwarantuje do 40 procent bezzwrotnego dofinansowania do fotowoltaiki (maksymalnie 800 tys zł.) lub pożyczkę na korzystnych warunkach, udzielaną maksymalnie na 15 lat, w wysokości od 100 tysięcy do 2 milionów złotych. Potężnym wsparciem jest również ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Dotyczy ona kosztów poniesionych w związku z zakupem instalacji PV, wynosi 25 procent i można ją odliczać przez kolejnych 15 lat od zakupu.

Wszystkich rolników zainteresowanych zakupem fotowoltaiki, doradztwem i wyceną, zapraszamy na stronę WASTA – https://wasta.com.pl/dla-rolnictwa/