Filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych.

Filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych.

27 stycznia, 2022 0 przez Infopress

Prawidłowa filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych, jest jednym z najważniejszych elementów przekładających się na jakość realizowanych prac. Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż lotne zanieczyszczenia, mieszające się z mgiełką lakiernicza, stanowią największe zagrożenie dla jakości wykonywanych powłok lakierniczych. Koniecznością jest więc tutaj inwestowanie w odpowiedniej klasy filtry do zanieczyszczeń wewnętrznych i zewnętrznych. Ostatecznie, kiedy filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych nie może być wykonana w 100%, należy zainwestować w dodatkową kabinę lakierniczą. W każdym razie, musimy zdać sobie sprawę, iż osiągnięcie wysokiego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych, wymaga odpowiednich nakładów.

Dlaczego filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych jest tak istotna?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż zanieczyszczenia, które mogą osiadać na lakierowanych powierzchniach, stanowią poważne zagrożenie dla jakości wykonywanych powłok lakierniczych. Zmieszanie się zanieczyszczeń z mgiełka lakierniczą w tym przypadku doprowadzi do obniżenia jakości powłoki lakierniczej. Co ważne, obniżenie to, będzie dotyczyć zarówno spraw estetycznych, jak i czysto technicznych. Powłoki które z góry mają nalepione zanieczyszczenia są:

  • Nieprzyjemne w dotyku
  • Mało estetyczne
  • Mniej odporne na ekspozycję na warunki atmosferyczne.

Jest to więc kwestią dość istotną, aby zagwarantować sobie maksymalnie czyste warunki do pracy w warsztatach lakierniczych.

Jak utrzymać czystość wewnątrz warsztatu.

W tym właśnie przypadku kluczową rolę odgrywa prawidłowo prowadzona filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych. Pozwala ona na skuteczny przechwyt zanieczyszczeń, zarówno pochodzenia zewnętrznego jak i wewnętrznego.

  • Zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego – są przechwytywane poprzez odpowiednie filtry kieszeniowe, montowane na kanałach wlotowych powietrza systemu wentylacji.
  • Zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego – są przechwytywane przez na przykład filtr sufitowy dla warsztatów, który zatrzymuje wszystkie osiadające na nim zanieczyszczenia, wraz z mgiełka lakierniczą.

Dodatkowa inwestycja w kabinę lakiernicza.

Czasami jednak, z różnych względów, nie jest możliwa prawidłowa filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym. Może to być wynikiem zbyt dużych nieszczelności, których nie sposób usunąć bez kolosalnych nakładów finansowych. W takich przypadkach, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w kabinę lakierniczą. Jest to specyficzne, dodatkowe pomieszczenie wewnątrz warsztatu, najczęściej wyposażone w autonomiczny system filtracji powietrza oraz jego sprężania dla potrzeb nakładania lakierów. Trzeba będzie oczywiście zainwestować w dodatkowe wyposażenie dla kabin lakierniczych, niemniej jednak jest to inwestycja, która przynosi konkretne korzyści.

Podsumowanie.

Jednym słowem, trzeba powiedzieć, iż filtracja powietrza w warsztatach lakierniczych, jest szalenie istotną kwestią, wywierającą silny wpływ na cały proces lakierniczy. Warto o tym pamiętać i w pierwszej kolejności szukać możliwości wyeliminowania zanieczyszczeń poprzez filtry kieszeniowe, sufitowe, podłogowe czy też ścienne. Dopiero kiedy te wszystkie sposoby zawodzą, warto zainteresować się inwestycją w kabinę lakierniczą. Będzie to ostateczne działanie, które sprawi, iż osiągniemy wysoki poziom jakości realizowanych prac lakierniczych.