Erytrytol – „cukier” bez kalorii?

Erytrytol – „cukier” bez kalorii?

14 listopada, 2020 0 przez Infopress

Chcąc ograniczyć puste kalorie oraz zadbać o zdrowszą dietę, nie musimy jednocześnie rezygnować ze swoich przyzwyczajeń, takich jak słodzenie napojów. Nie musimy również całkowicie zaprzestać jedzenia ciast i deserów. Skutecznym sposobem jest zastąpienie zwykłego cukru środkami słodzącymi, które nie tylko pomagają zmniejszyć ilość dostarczanych kalorii, ale także wykazują się pozytywnym wpływem na zdrowie. Przykładem takiego słodzika jest erytrol – cukier bez kalorii.

Zdrowo, słodko i niekalorycznie – czy to możliwe?

Najkrótsza odpowiedź brzmi – tak! Erytrol bardzo sprawnie wchłania się przez przewód pokarmowy człowieka, ale wydalany jest formie niezmienionej (nie jest metabolizowany przez ludzki organizm) wraz z moczem. Oznacza to, że jego spożycie nie wiąże się z przyswajaniem wartości energetycznych, w związku z czym całkowita kaloryczność jest zerowa. Jego słodkość wynosi około 60-70 procent słodkości standardowego cukru, jest bezwonny, nie pozostawia po sobie dodatkowego posmaku i posiada podobne właściwości w zakresie rozpuszczalności i wyglądu, jak zwykły cukier buraczany, doskonale nadaje się więc jako dodatek do produktów gotowanych, pieczonych i smażonych.

Skuteczny zamiennik dla cukrzyków

Schorzenia takie jak cukrzyca i insulinooporność wiążą się z koniecznością ścisłej kontroli swojej diety, a często także – niestety – rezygnacją lub znaczącym ograniczeniem wielu przysmaków. Analogicznie do kaloryczności erytrolu, również jego indeks glikemiczny jest zerowy, jest więc składnikiem bezpiecznym dla osób, które cierpią na te choroby, ale nie chcą rezygnować z dobrego jedzenia i słodzenia napojów.

Erytrol, a żywienie najmłodszych

Dzieci wyróżniają się szczególnym zamiłowaniem do słodyczy, w których znajduje się przede wszystkim cukier. Ma to niestety negatywny wpływ na ich uzębienie i powszechne występowanie problemów, takich jak próchnica oraz przedwczesne wypadanie zębów mlecznych, skutkujące dolegliwościami stomatologicznymi w życiu dorosłym. Dentyści zalecają maksymalne ograniczenie spożycia standardowego cukru, jednak erytrol należy do grupy słodzików, która nie wykazuje jakiejkolwiek szkodliwości w zakresie stanu uzębienia.

Jest to środek wielokrotnie przebadany, będący na rynku już od kilkunastu lat. Wyniki badań (w tym dane pochodzących od naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia), wyraźnie wskazują na bezpieczeństwo stosowania i brak toksyczności lub jakiegokolwiek związku z występowaniem chorób.

Poprzez sklep internetowy Słodkie Zdrowie mogą Państwo zamówić erytrol oraz szereg innych zdrowych składników. Zapraszamy na naszą stronę https://slodkie-zdrowie.pl/pl/44-zamienniki-cukru