Elementy systemu nawadniającego.

Elementy systemu nawadniającego.

16 maja, 2017 0 przez Infopress

Nawadnianie upraw rolnych to jedna z kwestii w zdecydowany sposób wpływających na efektywność upraw rolnych. Szczególnie w przypadku, kiedy letnia aura nie jest zbyt obfita w naturalne opady atmosferyczne, a nasze rośliny uprawne mają bardzo wysokie wymagania w zakresie nawodnienia. W takich okolicznościach koniecznością jest zainwestowanie w odpowiedni system nawadniający, który zagwarantuje naszym roślinom dostarczenie odpowiedniej ilości wody, w sposób mechaniczny. Zobaczmy zatem, z czego będzie się składać typowy system nawadniający do upraw rolnych.

Podstawowe założenia sztucznego nawadniania upraw.

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, należy zdać sobie sprawę, iż każde pole uprawne będzie mieć inne wymagania w zakresie nawadniania. wynika to zarówno z jego gabarytów, jak i z rodzaju uprawianych roślin, toteż warto szukać takich rozwiązań, które pozwolą nam na nawadnianie większości naszych upraw. Tutaj koniecznością będzie budowa profesjonalnego systemu nawadniającego składającego się z mobilnej deszczowni, z profesjonalnymi zraszaczami, oraz z niezbędnej do zasilania całego systemu pompy zanurzeniowej, której zadaniem będzie dostarczenie do systemu wody pod odpowiednim ciśnieniem. Osobną kwestią będzie tutaj źródło wody, w którym to celu możemy wykorzystać naturalne zbiorniki i cieki wodne, czyli wszelkiego rodzaju stawy, jeziorka, rzeczki i potoki, jak również możemy skorzystać z możliwości wykopania studni głębinowej, czy też transportować wodę na pole w zbiornikach 1000l. Niezależnie jednak od zastosowanego rozwiązania, niezbędne będą profesjonalne pompy zatapialne ze stali nierdzewnej, które będą w stanie efektywnie pompować wodę do deszczowni przez dłuższy czas.

System deszczowni.

Oczywiście niezbędna do całości będzie jeszcze profesjonalna deszczownia mobilna, którą bez trudu będziemy mogli przetransportować na sąsiednie pola uprawne. W składa takie deszczowni będzie wchodzić odpowiedni rurociąg zwijany na szpulę, oraz odpowiednie zraszacze profesjonalne, które otrzymując wodę pod odpowiednim ciśnieniem zagwarantują nam jej rozpylanie na wielkie przestrzeni dookoła siebie. Oczywiście musimy znać dokładny zakres pracy zraszacza, jaki zakupi do deszczowni, bowiem od tego zależy kwestia nastawienia parametrów pracy pompy zatapialnej, oraz rozstaw zraszaczy na polu uprawnym. Niemniej jednak nie są to żadne kwestie nie do ogarnięcia. Wszystkie informacje dostaniemy wraz z zakupionymi zraszaczami, a jedynym naszym obowiązkiem będzie dopilnowanie prawidłowego rozstawu zraszaczy i dopasowania ciśnienie roboczego do ich wymagań oraz wydajności rurociągu zwijanego jako systemu naszej deszczowni rolniczej. Jak więc widzimy jest to kwestia dość prosta do ogarnięcia, niemniej jednak wymagająca pewnego zakresie wiedzy, który należy tutaj przyswoić, jeśli chcemy aby nasze nawadnianie mogło być realizowane zgodnie z większością założeń.