Ekologiczny brykiet do ogrzewania domów.
2 października, 2017Współcześnie budowane domy jednorodzinne, z reguły są coraz mniejsze i charakteryzują się coraz mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Wynika to przede wszystkim z zastosowania najnowocześniejszych technologii budowlanych, jak i nowoczesnych materiałów o niskim poziomie przenikalności cieplnej. Dlatego też, dziś, możemy śmiało korzystać z nowoczesnych źródeł ciepła do domów, które kiedyś nie wystarczyłyby nawet na ogrzewanie dwóch czy też trzech pomieszczeń. Chodzi nam tutaj na przykład o piec kominkowy opalany brykietem drzewnym, co jest bardzo ekologiczne, a jednocześnie niesamowicie wygodne w codziennej eksploatacji.
Wytwarzanie brykietu na potrzeby indywidualne.
W wielu przypadkach przedsiębiorcy czy też na przykład rolnicy, będą w stanie samodzielnie przygotowywać brykiet na swoje własne potrzeby użytkowe. Na przykład składy drewna czy też tartaki, które będą miały przede wszystkim pod dostatkiem materiałów wsadowych, czyli wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny, czy też zwykłe zrębki i resztki tarcicy. W takich okolicznościach, wystarczy zakup odpowiedniej brykieciarki i bieżące przerabianie odpadów na brykiety drzewne, aby jednocześnie pozbyć się odpadu i przygotować odpowiedni zapas materiałów opałowych na ekologiczne ogrzewanie budynków biurowych i warsztatów przez cały sezon grzewczy. Generalnie można tutaj więc powiedzieć, iż w przypadku tego typu działalności na większą skalę, zakup brykieciarki będzie bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które zagwarantuje wiele korzyści, a w przypadku nadwyżki wyprodukowanego brykietu drzewnego, zawsze jeszcze będzie można go odsprzedać z zyskiem, co podniesie poziom dochodowości przedsiębiorstwa.
Formy brykietu drzewnego.
Sam brykiet drzewny może być wykonywany z różnych materiałów wsadowych. Mogą to być zrębki, wióry, resztki drzewne z procesów cięcia, jak również trociny. Ostatecznie może to być także mieszanka wszystkich powyższych odpadów drzewnych, aczkolwiek trzeba przyznać, iż wytwarzanie brykietu z jednego tylko rodzaju materiału, charakteryzuje się pewnymi zaletami. Przede wszystkim, produkując tylko brykiet z trocin możemy mieć pełniejszą kontrolę nad jego jakością i parametrami, bowiem materiał wsadowy zawsze trafiać będzie w tej samej ilości, w przypadku zaś ich mieszania, nigdy do końca nie wiadomo, ile jakiego materiały trafi. Skutkiem tego też, niestety, w każdym jednym fragmencie, możemy mieć do czynienia z różnymi parametrami technicznymi. Generalnie rzecz więc ujmując, warto tutaj pamiętać, iż brykiet z trocin, warto wytwarzać samodzielnie, bowiem trociny nadają się na brykiet drzewny najlepiej, przez wzgląd na swoją mikroskopijną granulację, co też ułatwia ich termiczne i ciśnieniowe formowanie w różnego rodzaju brykiety, o różnicowych kształtach i przeznaczone do różnych typów kotłów CO oraz pieców kominkowych.