Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego.

12 stycznia, 2021 0 przez Infopress

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, może nawet więcej, coraz wyraźniej słychać głosy o tym, iż koniecznością jest rezygnacja z ogrzewania naszych domów paliwami kopalnymi. Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego staje się koniecznością. Do użytku coraz częściej wchodzą ekologiczne rozwiązania takie jak chociażby kotły gazowe czy też pompy ciepła. Dzięki temu, możemy osiągnąć mniejszy poziom zanieczyszczenia naszej planety, a to przecież na dzień dzisiejszy jest kwestią numer jeden. Musimy przecież mieć na względzie fakt, iż planeta nie jest naszą własnością i nie możemy zrobić tego co nam się tylko żywnie podoba. Jest ona tak samo własnością przyszłych pokoleń, toteż musimy zadbać o to, aby pozostawić im ją w stanie nadającym się do życia.

Jak zrealizować ekologiczne ogrzewanie naszego domu jednorodzinnego?

Do wyboru w tym zakresie mamy kilka różnych rozwiązań. Każde z nich jest w mniejszym lub większym stopniu ekologiczne. W każdym jednak razie, na pewno są to opcje wielokrotnie lepsze niż dalsze spalanie węgla. Szczególnie w kotłach starego typu, które emitują ogromne ilości dwutlenku węgla, oraz pyłów zawieszonych. Przechodząc na jedno z ekologicznych źródeł ogrzewania przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego, co odczujemy korzystnie także my, nie tylko przyszłe pokolenia. Do najczęściej stosowanych w tym zakresie rozwiązań należy tutaj zaliczyć:

  • Kotły gazowe – stosowane jedynie tam, gdzie jest już sieć gazownicza. A niestety jeszcze nie wszędzie jest doprowadzona. Kotły gazowe może nie ograniczają w tak dużym zakresie emisji CO2, jednak zapewniają praktycznie zerowe zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi.
  • Kotły do zgazowywania drewna – czyli nowoczesne kotły na brykiet i pelet drzewny. Emitują więcej pyłów zawieszonych niż gaz ziemny, jednakże pod względem CO2 są jeszcze lepszym rozwiązaniem.
  • Pompy ciepła – to zdecydowanie najciekawsze rozwiązanie. Samo w sobie nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Aczkolwiek korzysta z energii elektrycznej, przy produkcji której powstają zanieczyszczenia w elektrowniach.

Trzeba więc przyznać, iż ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie przygotować odpowiednie fundusze i zainwestować w nowe źródło ciepła. W wielu przypadkach będzie to inwestycja dość wygórowana, aczkolwiek patrząc na całość, to jest jak najbardziej rozsądna. Tym bardziej, iż stosunkowo szybko, inwestycja w nowe źródło grzewcze będzie nam się zwracać.

Jak kupić dobrą pompę ciepła.

Ekologiczne ogrzewanieZdecydowanie najbardziej ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego zagwarantować nam może jedynie pompa ciepła. Aby skorzystać z takiego rozwiązania trzeba będzie jednakże dostosować nieco całą instalacją. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak zebrać odpowiednie oferty na pompy ciepła w Andrychowie. Dzięki temu będziemy mogli przejrzeć dostępne na rynku rozwiązań i dobrać właściwe do swojego domu. Poza tym trzeba tutaj także zwrócić uwagę na kwestie związane z doborem właściwej instalacji grzewczej. Pompy ciepła nie będą dobrze współpracować z klasycznymi grzejnikami. W ich przypadku powinniśmy zastosować ogrzewanie podłogowe albo specjalne grzejniki niskotemperaturowe.

Podsumowanie

W każdym razie, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, iż ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepłą jest także bardzo komfortowe. Jest to praktycznie ogrzewanie bezobsługowe. Wystarczy ustawić pożądany zakres temperatur i całkowicie można zapomnieć o systemie grzewczym.