Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

30 października, 2019 0 przez Infopress

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych, w zdecydowanie największym zakresie wpływa na ekologię, generując do atmosfery ogromne wręcz ilości dwutlenku węgla. Jest to bez wątpienia najważniejszy gaz cieplarniany, którego nadmierne nagromadzenie w atmosferze przyczynia się do szybkiego ocieplania się klimatu naszej planety. Dlatego też, my, jako najbardziej odpowiedzialni za ten stan rzeczy, powinniśmy dążyć do jak najszybszego zredukowania ilości emitowanego CO2, głównie poprzez wdrażanie ekologicznych technologii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jednym z takich rozwiązań mogą się okazać nowoczesne pompy ciepła, które zapewniają nam odzysk ciepła z otoczenia, a nie ze spalania paliw kopalnych.

Dlaczego pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem?

Warto tutaj z góry wyjaśnić sobie, dlaczego pompy ciepła, w ostatnim czasie cieszą się coraz bardziej rosnąca popularnością. Jest to nowoczesna stosunkowo technologia, gwarantująca nam przede wszystkimi minimalizację wydalanego do atmosfery dwutlenku węgla, co powinno być priorytetem. Do najważniejszych zalet, jakie zapewniają nam pompy ciepła będziemy tutaj zaliczać:

  • Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery
  • Oszczędności na ogrzewaniu domów jednorodzinnych, przy założeniu dobrego poziomu izolacji oraz ocieplenia
  • Komfortowa obsługa, a w zasadzie brak obsługi – wystarczy zaprogramować utrzymanie odpowiednich temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, a reszta dzieje się samoczynnie. Pompa ciepła dostosowuje parametry pracy do warunków zewnętrznych tak, aby wewnątrz zawsze utrzymać odpowiednią, zadaną przez nas temperaturę.
  • Cicha praca pompy ciepła
  • Niskie koszty eksploatacji

Oczywiście należy także zdać sobie sprawę z mankamentów tego typu rozwiązania, bowiem pompy ciepła nie zawsze będą rozwiązaniem idealnym. Jeśli mamy do czynienia ze starym budynkiem, o niskim poziomie izolacji i ocieplenia, pompy ciepła raczej się nie sprawdzą, a nawet jeśli, to z cała pewnością koszty eksploatacyjne zrujnują każdego z nas. Jest to więc rozwiązanie raczej przeznaczone dla nowoczesnego budownictwa energooszczędnego.

Jaką pompę ciepła zastosować?

Trzeba także powiedzieć sobie o tym, iż do naszej dyspozycji pozostają dwa typy pomp ciepła, gruntowe oraz powietrzne. Każdy z tych typów sprawdza się w innych warunkach, wymaga innych kosztów montażu i eksploatacji. W pierwszej jednak kolejności warto zebrać wszystkie dostępne na rynku oferty na pompy ciepła w Andrychowie, aby mieć możliwość ich porównania i wyboru najkorzystniejszej. Jeśli zaś chodzi o typu dostępnych pomp ciepła to wygląda to następująco:

  • Pompy ciepła gruntowe – zdecydowanie kosztowniejsze w instalacji. Zapewniają jednak niższe koszty eksploatacji, oraz bardziej stabilne warunki pracy. Montaż wymaga wykonania kosztownych odwiertów, jednakże na pewnych głębokościach w gruncie, będziemy mieć stabilną temperaturą, przez co łatwo nam przewidzieć warunki pracy pompy.
  • Pompy ciepła powietrzne – o wiele bardziej przystępne cenowo, jednakże mniej przewidywalne w kosztach eksploatacji. Ciepło odbierane jest z otoczenia, a tutaj jak wiemy, temperatura może się bardzo wahać. Skutkiem tego, trudno jest przewidzieć warunki pracy pompy ciepła, a tym samym koszty ogrzewania domu.

Trzeba jednakże podkreślić, iż jeśli pompa ciepła będzie precyzyjnie dobrana do konkretnych warunków i konkretnego budynku, z całą pewnością osiągniemy bardzo dobre warunki grzewcze dla budynku, niskie koszty, oraz wysoki poziom komfortu w swoim domu. To zaś zdecydowanie najważniejsze kwestie, którym należy poświęcić najwięcej uwagi.