Efektywne ogrzewanie kanałowe.

Efektywne ogrzewanie kanałowe.

26 grudnia, 2018 0 przez Infopress

Wśród wielu nowoczesnych technologii ogrzewania, jedną z ciekawszych zdaje się być ogrzewanie kanałowe. Jest to w zasadzie technologia zbliżona do ogrzewania z zastosowaniem grzejników ściennych, jednakże nieco bardziej efektywna. W tym przypadku, grzejniki są zamontowane w podłużnych kanałach w podłodze, a dodatkowo wyposażone są w wentylatory, wymuszające obieg powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu rozgrzewanie pomieszczenia trwa znacznie krócej, a ciepło jest lepiej rozprowadzane w przestrzeni. Warto przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, tym bardziej, iż możliwe jest stosunkowo proste i niedrogie wdrożenie tego modelu ogrzewania praktycznie w każdym budynku.

Wdrożenie ogrzewania kanałowego w istniejącym budynku.

Jak już wspomnieliśmy, wdrożenie ogrzewania kanałowego nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym, i jest możliwe do zrealizowania praktycznie w każdym budynku. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii bliżej, gdyż może się to przyczynić do zwiększenia efektywności grzewczej także w naszym domu.

W tym przypadku istotne jest przede wszystkim to, czy będzie możliwość wycięcia w podłogach podłużnych kanałów o głębokości maksymalnie do 10 cm. Tyle głębokości ma bowiem typowy grzejnik kanałowy. Jest to stosunkowo niedużo, wobec czego w większości budynków możliwe będzie ich montowanie także na piętrze. Tylko w specyficznych przypadkach, kiedy stropy są zbyt cienkie, nie będzie to możliwe. Trzeba będzie także doprowadzić do wyciętego kanału zasilanie oraz powrót czynnika grzewcza z kotła CO. Wymagać to może pewnych przeróbek instalacji, aczkolwiek nie na tyle kosztownych i trudnych do realizacji, aby było to nieopłacalne. Można więc powiedzieć, iż w wdrożenie ogrzewania kanałowego jest realne praktycznie w każdym budynku, w którym tylko można wyciąć odpowiednie kanały na montaż tego typu grzejników.

Korzyści ze stosowania ogrzewania kanałowego.

Jak zapewnia nas praktycznie każdy producent ogrzewania kanałowego jest to bardzo efektywna metoda grzewcza. Pozwala nam zaoszczędzić na materiałach opałowych nawet do 20-30% w stosunku do ogrzewania grzejnikami ściennymi. Dodatkowo, oszczędzamy miejsce na ścianach gdzie zazwyczaj grzejniki ścienne będą montowane. W ich miejsce na podłogach pojawią się kanały, z których będzie wypuszczane ciepłe powietrze do pomieszczenia. Istotną zaletą jest tutaj także to, iż górna, kratowana maskownica grzejników kanałowych, dostępna jest w wielu różnych kolorach. Pozwala nam to na sprawne dopasowanie tej kolorystyki do ogólnej estetyki naszego pomieszczenia. Możemy wręcz sprawić, iż grzejniki kanałowe będą w tym przypadku idealnie wtopione w powierzchnię podłogi.

Podsumowanie

Generalnie można więc powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem ciekawym i korzystnym z punktu widzenia ekonomii. Co więcej, jako, że będziemy mogli oszczędniej spalać materiały opałowe nie będziemy w takim samym stopniu przyczyniać się do zanieczyszczeń powietrza. To zaś jest bardzo korzystne z punktu widzenia ekologii. Można więc powiedzieć, iż wdrożenie tego rozwiązania w swoich domach będzie rozsądne i bardzo korzystne z wielu względów.