Efektywne ogrzewanie domu ekogroszkiem.

Efektywne ogrzewanie domu ekogroszkiem.

25 lipca, 2018 0 przez Infopress

Efektywne ogrzewanie domów jednorodzinnych przy zastosowaniu paliwa stałego o wysokim poziomie efektywności spalania czyli przy zastosowaniu ekogroszku jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek koniecznością będzie zastosowanie odpowiednich, dopasowanych w tym celu kotłów z podajnikami. Ekogroszek charakteryzuje się bardzo drobnym sortymentem, oraz dobrymi parametrami technicznymi, wobec czego na chwilę obecną uważany jest za jedną z najlepszych i najbardziej ekologicznych odmian węgla kamiennego, który można skutecznie, efektywnie i ekologicznie spalać w kotłach na paliwa stałe.

Parametry techniczne ekogoroszku.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj w pierwszej kolejności zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne ekogroszku, bowiem każdy będzie inny. Możemy kupić ekogroszek dobry i kiepski. Dobry ekogroszek będzie charakteryzować się wysoką wartością opałową na poziomie 29 MJ/kg, zaś ekogroszek gorszej jakości będzie mieć ten parametr utrzymany na poziomie około 24-25 MJ/kg. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem najprościej mówiąc ekogroszku gorszej jakości spalimy o wiele więcej i mimo że jest tańszy, to ostatecznie wyjdziemy na tym tak samo, a w pewnych okolicznościach nawet stracimy.

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także poziom wilgotności ekogroszku jaki kupujemy. Im jest on wyższy, tym większy będzie poziom naszych strat. Wynika to z prostego faktu, iż w przypadku nadmiernej ilości wilgoci w pierwszej kolejności energia cieplna, jest zużywana na jej odparowanie, zamiast na ogrzewanie czynnika grzewczego w instalacji. dlatego tez, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, czy kupowany przez nas ekogroszek będzie wystarczająco suchy do tego aby osiągnąć zadowalające parametry spalania.

Dobry kocioł do spalania ekogroszku.

Najważniejszą kwestią w tym jednak przypadku jest to, iż ekogroszek wymaga odpowiedniego kotła, dostosowanego do spalania tego typu materiału opałowego. Tutaj nie możemy zastosować tradycyjnych kotłów zasypowych, bowiem ekogroszek jest węglem a bardzo małym sortymencie, więc w przypadku kotłów zasypowych, trudno byłoby utrzymać nam odpowiedni poziom ognia w piecu. Dlatego też, tutaj stosowane będą przede wszystkim kotły z automatycznym podajnikiem i pełną automatyzacją procesu spalania, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie maksymalnych korzyści z procesu spalania ekogroszku. Oczywiście tego typu kotły są kosztowne, niemniej jednak w zamian otrzymujemy pełną automatyzację procesu spalania oraz dozowania paliwa, a to oszczędza nasz czas. decydując się na tego typu kocioł z podajnikiem i ekogroszek jako paliwo podstawowe od razu możemy zapomnieć o codziennych wizytach w kotłowni, gdzie będziemy zaglądać raz na kilka dni celem wybrania popiołu z popielnika, lub też w celu uzupełnienia opału w podajniku.