Efektywna uprawa Różaneczników.

Efektywna uprawa Różaneczników.

28 czerwca, 2018 0 przez Infopress

Różaneczniki to jedne z piękniejszych krzewów ozdobnych, których uprawą możemy zająć się samodzielnie w naszych przydomowych ogrodach. Są to rośliny o niezbyt wielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, aczkolwiek pewne wymagania w zakresie przygotowania do uprawy trzeba spełnić. Najważniejszymi kwestiami będzie tutaj wybór odpowiednie odmiany ze względu na mrozoodporność, dobór odpowiedniego stanowiska do uprawy, oraz przygotowania prawidłowej mieszanki gleby o stosunkowo kwaśnym odczynie pH. Poza tym kwestiami, w zasadzie nie musimy się przejmować Różanecznikami w naszym ogrodzie, gdyż w zupełności poradzą sobie bez naszego wtrącania się w ich interesy.

Odmiany Różaneczników.

Jak już wspomnieliśmy w powyższym akapicie, w pierwszej kolejności będziemy musieli wybrać odpowiednie odmiany do uprawy w przydomowych ogrodach. Wynika to głównie z faktu tego, iż w naszej strefie klimatycznej, będziemy mieć do czynienia z dość sporym zakresem mrozu w sezonie zimowym, a niestety nie wszystkie Różaneczniki będą w stanie takie temperatury przetrwać. Oczywiście każdy sprzedawca powinien nam udzielić w tym zakresie niezbędnych informacji. My wybieramy te odmiany, które będą w stanie wytrzymać dwadzieścia i więcej stopni mrozu, bowiem jest to skrajnie niska temperatura w naszej strefie klimatycznej. Pozostałe odmiany będziemy mogli natomiast uprawiać w doniczkach, co pozwoli nam na ich wystawienie do ogrodu w trakcie dni ciepłych, zaś na sezon zimowy będziemy je mogli zabezpieczyć przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych.

Wymagania Różaneczników w zakresie gleby i stanowiska.

Skoro wybierzemy odpowiednie odmiany Różaneczników do uprawy ogrodowej, musimy jeszcze skupić się nad dwoma niesamowicie ważnym w tym przypadku kwestiami. Chodzi nam o kwestie wyboru dobrego stanowiska uprawy i przygotowania odpowiedniej gleby. Oczywiście praktycznie każdy Różanecznik poradzi sobie nawet jeśli nie do końca spełnimy jego wymagania w tym zakresie, niemniej jednak, jeśli chcemy osiągnąć dobre efekty uprawy, warto tych kwestii przestrzegać.

Wybierając stanowisko do uprawy Różaneczników musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż są to rośliny uwielbiające wręcz wysoki poziom zacienienia stanowiska oraz dość wysoki poziom wilgoci. Jednym z najlepszych rozwiązań jest tutaj wybór stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzewek i krzewów ozdobnych, które zagwarantują Różanecznikom odpowiednia porcję cienia. Koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę aby były to rośliny o głębokim systemie korzeniowym. Różanecznik charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, a jeśli większy sąsiad miałby taki sam, to raczej dl naszych Rhododendronów nie byłaby to zbyt korzystna perspektywa.

Ostatecznie przed nasadzeniem musimy jeszcze zadbać o prawidłowa mieszankę gleby, charakteryzującą się odczynem pH na poziomie 5-6,5 a więc stosunkowo kwaśną. W celu osiągnięcia takiej gleby musimy zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, nie odkwaszony torf oraz korę sosnową. Ostatecznie warto jeszcze dodatkowo sprawdzić poziom pH mieszanki i ewentualnie skorygować poprzez dosypanie pewnych składników.