Dobór lornetki dla amatorskich zastosowań.

Dobór lornetki dla amatorskich zastosowań.

20 października, 2016 0 przez Infopress

O tym, że mamy na rynku bardzo wiele typów i rodzajów lornetek, chyba nie trzeba nikogo za bardzo przekonywać. Przecież jest tyle różnorodnych zastosowań dla lornetek, że trudno byłoby stworzyć urządzenie uniwersalne, sprawdzające się w każdym przypadku. Dlatego też, warto wiedzieć nieco więcej o typach i rodzajach, a przede wszystkim posiadać umiejętność odczytywania podstawowych oznaczeń lornetek, dzięki czemu będziemy mogli wybrać urządzenie spełniające nasze oczekiwania w zakresie amatorskiej eksploatacji. Czyli lornetkę, która pozwoli nam podglądanie dzikiej przyrody, lub też lepszą widoczność obserwacji terenu czy tez zjawisk atmosferycznych. Zobaczmy w takim razie, jak dobrać tego typu urządzenie.

Oznaczenia lornetek.

Przede wszystkim warto tutaj dowiedzieć się, jakie informacje zawarte są w podstawowym oznaczeniu lornetek, co pozwoli nam na wstępny wybór modelu. Każde oznaczenie składa się z dwóch cyfr, rozdzielonych znakiem „x” (AAxBB). Poniżej prezentujemy jak odczytywać oznaczenie lornetki w tym standardzie.

  • AA – czyli liczba pierwsza, jest określeniem krotności zbliżenia typu lornetki. Na przykład lornetka oznaczona jako 10×42, zapewnia nam dziesięciokrotne zbliżenie, a to oznacza, iż obiekt oddalony o 100m od nas, obserwowany przez taką lornetkę na maksymalnym zbliżeniu, będzie wyglądać jakby był oddalony o 10m.
  • BB – czyli druga liczba, informuje nas o średnicy zastosowanych szkieł powiększających. Im większe będą szkła, tym więcej światła będzie przyjmować, a co za tym idzie, zyskamy wyraźny obraz nawet przy mniejszym natężeniu światła zewnętrznego. Lornetki z zastosowanymi szkłami o średnicy powyżej 50mm, będą doskonale sprawdzać się także w porze nocnej.

W przypadku zastosowań w pełni amatorskich, raczej nie będziemy potrzebować lornetek o zbyt dużym poziomie zbliżenia, oraz wielkiej jasności. Przykładowy model 10×42, w zupełności powinien nam tutaj wystarczyć.

Gdzie kupić dobre lornetki?

Oczywiście niezależnie od tego, czy nasza lornetka będzie wykorzystywana w pełni profesjonalnie, czy też amatorsko, raczej warto zawsze zwrócić uwagę na jej jakość, aby użytkowanie było w pełni wygodne i komfortowe, a lornetka nie uległa jakimkolwiek przypadkowym uszkodzeniom. Dlatego też, warto tutaj raczej rozejrzeć się za profesjonalnymi dostawcami, oferującymi nam lornetki od najbardziej uznanych producentów, niż szukać na bazarach, gdzie można, co prawda kupić tanie lornetki, niemniej jednak z jakością ich wykonania to już różnie bywa. Należy zawsze stawiać jakość na pierwszym miejscu, aby zakupione przez na lornetki, mogły nam służyć przez odpowiednio długi czas, a samo użytkowanie było jak najbardziej przyjemne. Warto w tym przypadku, wydać nieco większą kwotę na zakup lornetki, aby moc się cieszyć przyzwoitym poziomem jej wykonania, i mieć gwarancję, iż zastosowano do produkcji materiałem dobrej jakości, które przełożą się na trwałość i wydajność stosowanej przez nas lornetki.