Dlaczego skrobia pszenna, fosforany i inne dodatki są stosowane w żywności?
6 sierpnia, 2019Współczesny przemysł żywieniowy korzysta z szerokiej gamy dodatków. Stosowanie ich usprawnia proces produkcji i nadaje żywności określone właściwości. Do najbardziej popularnych dodatków możemy zaliczyć fosforany, czy białko wieprzowe. Czemu są one tak chętnie wybierane?
Spis treści, czyli co w artykule
Do czego służy białko wieprzowe?
Dodatek ten to jedno z największych źródeł protein. A białko jest przecież jednym ze składników budulcowych naszego organizmu. Dorosły człowiek ma go w sobie od 10 do 14 kilogramów! Dobowej wymianie protein ulega natomiast aż 300g. Białka pomagają chociażby w usuwaniu toksyn z organizmu, czy w regeneracji tkanek. W przemyśle spożywczym zaś najcenniejsze jest kolagenowe białko pozyskiwane ze skór wieprzowych. Jego stosowanie przyspiesza proces produkcji oraz poprawia jakość wyrobów mięsnych. Dodawany jest do wędlin, co poprawia ich wygląd, strukturę, a także gryzalność. W ten sposób redukuje się także ilość odpadów podczas plastrowania. Naturalne białko wieprzowe zmniejsza także ilość niemięsnych dodatków, co wpływa na lepsze postrzeganie produktu przez konsumentów.
Fosforany spożywcze – do czego służą?
Innym dodatkiem są konserwanty. To one odpowiadają za przedłużenie terminu przydatności do spożycia. Hamują także rozwój bakterii, wirusów oraz grzybów. Zaliczyć do nich możemy też fosforany spożywcze, które otrzymały symbole E338-E452. W przedziale tym znajduje się osiem substancji: kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Dodanie ich podczas produkcji wędlin poprawi ich apetyczność. Dodatkowo pozwalają zwiększyć wagę produktu, gdyż są w stanie zatrzymać wodę podczas obróbki termicznej. Fosforany spożywcze wykazują również działanie emulgujące i bakteriostatyczne. Poza przemysłem mięsnym, znajdziemy je także w płatkach śniadaniowych, preparatach białkowych, czy odżywkach dietetycznych.
Skrobia pszenna – jakie ma właściwości?
Spośród wszystkich dodatków do żywności warto wspomnieć też o skrobi pszennej. Wytwarza się ją z pszenicy w procesie wielostopniowego mielenia, separowania i wymywania, a następnie odwodnienia, suszenia i mielenia. Jeśli dodamy ją podczas procesu produkcji, to poprawie ulegnie tekstura żywności. Podobnie jak fosforany, skrobia pszenna potrafi też wiązać wodę. Stosuje się ją więc jako środek wypełniający. W ten sposób produkt będzie bardziej stabilny nie tylko w czasie przechowywania, ale również podczas obróbki termicznej. Skrobia pszenna to dodatek, który stosuje się w przetworach mięsnych, garmażeryjnych, konserwach warzywno-mięsnych i rybnych. Więcej o tym przeczytasz tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Skrobia pszenna znajduje zastosowanie także w pieczywie, wyrobach mącznych, zagęstnikach do deserów, sosów i zup. Wykorzystuje się ją także do produkcji wyrobów bezglutenowych. Przykłady te potwierdzają tylko, jak uniwersalnym dodatkiem jest skrobia pszenna. Nic więc dziwnego, że producenci żywności poszukują dystrybutorów oferujących dodatki jak najwyższej jakości.