Czy warto stosować grzejniki ścienne do ogrzewania pomieszczeń?
23 września, 2020Grzejniki ścienne to jedne z najpopularniejszych promienników ciepła, stosowanych w naszych domach i mieszkaniach. Okazuje się też, iż jest to rozwiązanie całkiem wydajne. Oczywiście przy odpowiednim dopasowaniu grzejników do poszczególnych pomieszczeń. Trzeba tutaj bardzo dokładnie przeliczyć starty energetyczne, oraz zapotrzebowanie cieplne poszczególnych pomieszczeń. Przy dobrym przeliczeniu wszystkich tych kwestii, grzejniki ścienne do ogrzewania pomieszczeń, mogą się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli mamy możliwość wdrożenia innych technologii grzewczych, które pozornie mogłyby się okazać bardziej efektywne.
Jak prawidłowo dobrać grzejniki ścienne do ogrzewania pomieszczeń?
Przede wszystkim, zacząć należy od tego, aby przeprowadzić niezbędne analizy termiczne budynku. Należy uwzględnić wszystkie kwestie związane z konstrukcją budynku. Musimy zajrzeć do projektu i sprawdzić straty energetyczne ścian budynku, jak również zastosowanych okien i drzwi. To pozwoli nam określić ogólne zapotrzebowanie energetyczne całego budynku. Dzięki temu już będziemy w stanie dobrać kocioł grzewczy, który zagwarantuje nam odpowiednią ilość ciepła z pewną nadwyżką. Poza tym, uzyskamy podstawowe informacje, które pozwolą nam określić zapotrzebowanie cieplne poszczególnych pomieszczeń.
Dzięki tym informacjom, będziemy mogli wybrać do każdego z nich odpowiedni grzejnik ścienny. Warto tutaj z góry podkreślić, aby przy dobierając grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła zwrócić uwagę na ich moc wyrażoną w Watach. Zawsze należy wybierać grzejnik o mocy około 20-30% większej, niż wskazuje na to zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia. Ma to swoje uzasadnienie w wygodzie i komforcie użytkowania. Jeśli grzejnik dobierzemy na miarę, to czynnik grzewczy krążący w instalacji będzie utrzymywać temperaturę nawet do 70 stopni Celsjusza przy większych mrozach. To nie jest korzystne dla nas, jako dla mieszkańców. O taki grzejnik łatwo się poparzyć. Poza tym, tak wysoka temperatura prowadzi do poważne wysuszania atmosfery wewnętrznej. Nawet dodatkowe nawilżacze powietrza niezbyt wiele tutaj pomogą. Stosując grzejniki o mocy większej w całym domu, będziemy mogli ustawić parametry pracy kotła tak, aby czynnik grzewczy nie osiągał temperatury wyższej niż 50 stopni Celsjusza. To już na pewno nie będzie nadmiernie wysuszać powietrza, ani też stwarzać zagrożenia poparzeniem o powierzchnię grzejników.
Czy warto więc stosować ogrzewanie ścienne?
Jak najbardziej. W wielu przypadkach, szczególnie starszych budynków jednorodzinnych, jest to opcja bardzo korzystna. Zapewnia maksymalny uzysk energetyczny, pozostawiając jednocześnie spory zapas na ewentualne, gorsze warunki atmosferyczne. Przy odpowiedni dobraniu, grzejniki ścienne do ogrzewania pomieszczeń będą na tyle wydajne, iż zagwarantują nam bardzo dobre warunki cieplne wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Może się też okazać, iż nie jest to wcale rozwiązanie tak bardzo kosztowne, jak wielu o tym mówi.