Czy szklane drzwi nadają się tylko do biura?

Czy szklane drzwi nadają się tylko do biura?

15 maja, 2020 0 przez Sławek

Przegrody drzwiowe kojarzą się przede wszystkim z prywatnością, czy zatem szklane drzwi mogą spełnić tę rolę? Oczywiście, że tak, jeśli dopasujemy projekt drzwi szklanych do potrzeb. Wbrew pozorom szklane drzwi mogą być zupełnie nieprzezroczyste a nawet lustrzane, co więcej grubość szyby może tłumić dźwięki jeszcze lepiej niż klasyczne drzwi drewniane i drewnopochodne.

Drzwi do biura a drzwi w domu

Moda na transparentność biur i przestrzeni użytkowych, usługowych czy handlowych sprawiła, iż powszechne stały się drzwi szklane lub drzwi z przeszkleniem. Oczywiście drzwi w biurze ze szkła również mają swoje wady. Mimo iż wyglądają ciekawie i dodają biurom nowoczesnego wyglądu to nie zawsze są wygodne w użyciu, niemniej biura nie wymagają intymności, na której zależeć nam może w domu. Bez wątpienia drzwi tego typu mają swój urok, jednak czy sprawdzą się w domu? Wiele osób zadaje sobie do pytanie planując zakup drzwi wewnętrznych do domu. Od strony technicznej na pewno spełnią wymagania użytkowników, od strony estetycznej tym bardziej, pozostaje kwestia użyteczności, funkcjonalności zgodnej z przeznaczeniem.

Różnorodność drzwi ze szkła

Drzwi wykonane ze szkła występują w bardzo wielu modelach i gatunkach szkła. Producenci próbują się ścigać w coraz to bardziej dopracowanych modelach spełniających oczekiwania wymagających klientów, głównie w kwestii bezpieczeństwa i ciężaru szkła. Poza cechami designu drzwi ze szkła różni odporność na uderzenia, uszkodzenia, dźwiękoszczelność, rodzaj mocowania i oprawy oraz wiele innych cech wpływających na ostateczną ich użyteczność. Należy mieć na uwadze również wielkość drzwi i sposób ich zamykania na przykład na klucz, zamkiem elektronicznym itp. Dla zachowania prywatności najczęściej stosuje się szyby mleczne lub ornament. Chcąc zachować szczelność drzwi i tłumienie dźwięku proponowane są drzwi w ramie z futryną. Ponadto oferowane są różne gatunki szkła, które posiadają właściwości tłumienia hałasu. Każdy rodzaj skrzydła drzwiowego ma różne cechy i właściwości techniczne a przede wszystkim estetyczne. Z uwagi na możliwość różnych kombinacji drzwi szklane zazwyczaj są wykonywane na wymiar.

Drzwi łazienkowe

Szczególnym rodzajem szklanych drzwi są drzwi kabiny prysznicowej. Z uwagi na rosnącą popularność odpływów liniowych drzwi szklane zyskały na zainteresowaniu. Doskonale sprawdzają się jako przegroda łazienkowa zapobiegająca rozpryskowi wody z deszczownicy podczas kąpieli. Ponadto zajmują niewiele miejsca a zastosowanie przezroczystego szkła gwarantuje lekkość wystroju i optykę wnętrza.

Prywatne open space

W biurach drzwi szklane często stosowane są z powodu ograniczonej przestrzeni. By ją optycznie zwiększyć poprawiając komfort pracy w biurze stosowane są przegrody przezroczyste ze szkła. Podobnie może być w domu. Jeśli zależy nam na odgrodzeniu pewnych przestrzeni, które straciłyby dostęp do światła dziennego, lub też zależy nam jedynie na ich wydzieleniu, niekoniecznie zasłonięciu warto pomyśleć o szkle. Prezentuje się ono delikatnie a pozwala dzielić przestrzeń w subtelny sposób. Poza drzwiami skrzydłowymi pamiętać warto o możliwości drzwi szklanych przesuwnych.