Czy produkcja brykietu może być opłacalna?
3 maja, 2020Brykiet drzewny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż jest materiałem o wysokim poziomie ekologiczności. Wydzielane do atmosfery w procesie spalania zanieczyszczenia, są w jego przypadku diametralnie niższe, niż ma to miejsce w przypadku spalania węgla czy też gazu. Poza tym, jest to materiał stosunkowo prosty w produkcji, tym bardziej, iż powstaje w dużym zakresie z odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej. Wszelkiego rodzaju zrębki, trociny i wióry, stanowią idealny materiał wsadowy do wytwarzania brykietu drzewnego. Warto więc przyjrzeć się całemu procesowi, aby przekonać się czy jest to w jakimkolwiek zakresie opłacalne.
Niezbędne inwestycje.
Oczywiście aby produkcja brykietu drzewnego mogła ruszyć, niezbędne będzie poniesienie pewnych kosztów inwestycyjnych. Chodzi głównie o zakup niezbędnych urządzeń produkcyjnych, oraz przygotowanie całej infrastruktury. Istotne jest zadbanie o odpowiednie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne. Powinny one spełniać pewne standardy, aby na cały proces produkcji nie oddziaływała wilgoć, która jest najgorszym wrogiem brykietu drzewnego. Musimy pamiętać, iż brykiet o zbyt dużej zawartości wilgoci będzie automatycznie tracić swoją wartość opałową, a jego spalanie będzie także stwarzać zagrożenia.
Istotne w tym przypadku jest to, iż w procesie spalania, najpierw należy pozbyć się z brykietu całkowitej zawartości wody, a w tym celu zużywana jest energia cieplna (w pierwszej kolejności dostarczona z zewnątrz, a następnie pochodząca ze spalania osuszonego wcześniej brykietu). Jeśli zaś brykiet będzie nazbyt wilgotny, to będziemy mieć do czynienia ze zbyt dużymi stratami energii cieplnej, w celu osuszenia brykietu. Ta energia nie trafi już do instalacji grzewczej. Będzie po prostu zmarnowana, co sprawia, iż koszty ogrzewania będą znacznie rosnąć.
Poza tym, parująca woda będzie prowadzić do korodowania elementów kotła a także przewodu kominowego, co również podnosi nam koszty ogrzewania. Nasz kocioł szybciej będzie wymagać prace serwisowych, jak również o wiele szybciej ulegnie uszkodzeniu.
Produkcja brykietu drzewnego.
Sama produkcja brykietu nie jest tutaj niczym nadzwyczaj kłopotliwym. Niezbędna będzie jednak nowoczesna i profesjonalna brykieciarka, czyli maszyna, która z dostarczonego materiału wsadowego przygotuje gotowe brykiety drzewne. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poniesienia sporych kosztów inwestycyjnych, jednakże jest absolutnie niezbędne do uruchomienia tego typu produkcji. Tak samo należy przygotować odpowiednie pomieszczenia, które zagwarantuje doskonałe warunki magazynowania oraz produkcji brykietu. W przeciwnym razie, produkcja będzie nieopłacalna, głównie ze względu na fakt wytwarzania zbyt słabego jakościowo materiału opałowego.