Czy można zarobić na lawetach?

Czy można zarobić na lawetach?

29 października, 2018 0 przez Sławek

Jako kierowcy wiemy, że takie pojazdy są potrzebne. Nawet jeżeli nigdy nie braliśmy udziału w żadnej stłuczce, bądź do gorsza wypadku, to jednak mogło nam się przytrafić nagłe padnięcie akumulatora, przebita opona czy też brak paliwa. Wszystkie te sytuacje sprawiały, że rodziła się potrzeba wezwania pomocy drogowej, a tym samym opłacenia usługi holowania za pomocą autolawety. W tym momencie powstaje szansa dla przedsiębiorczych osób, które chcą zarobić na oferowaniu tego typu usługi. Wynajem lawet staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia firmy, dlatego też warto rozważyć koszty i korzyści wynikające z jej otwarcia.

Jak się do niego przygotować?

Jak każdy inny biznes, również wynajmowanie przyczep czy lawet będzie dla nas sporym wyzwaniem organizacyjnym i formalnym, ponieważ poza oczywistym zakupem sprzętu, musimy także zadbać o ubezpieczenie, rejestrację pojazdów i dodatków oraz dokonać formalności związanych z zapisem w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Jeżeli zdecydowaliśmy się, że wynajem lawet to jest zajęcie, które będzie naszym źródłem utrzymania oraz sprawdziliśmy, co należy zrobić, aby stać się oficjalnie przedsiębiorcą, czas na przejście do bardziej praktycznych aspektów prowadzenia takiego przedsiębiorstwa.

Ile będzie kosztował start?

Całkowity koszt otwarcia firmy to blisko 300 – 500 tys. złotych. Wiążą się one z zakupem pojazdów nowych, używanych oraz wyposażeniem ich w niezbędne dodatki zapewniające bezpieczeństwo. Będą się do nich zaliczały: wciągarka z pilotem, komplet pasów zabezpieczających oraz lampy ostrzegawcze, sygnalizujące możliwe zakłócenie w ruchu (konieczne szczególnie w przypadku holowania po zmroku). Do tego musimy doliczyć koszty promocji, zatrudnienia pracowników obsługujących zarówno klientów w biurze jak i jeżdżących na miejsce, serwisu, paliwo, konieczne ubezpieczenia w pełnym zakresie.

Czy inwestycja się zwróci?

Każda działalność gospodarcza jest wielką niewiadomą na początku drogi, a często nawet w jej połowie, jednak prognozy rynkowe, które poznaliśmy podczas badania konkurencji i możliwości rozwojowych, powinny nam nakreślić ogólną sytuację. To dzięki nim dowiemy się, czy opłaca się prowadzić biznes, jakim jest wynajem lawet, czy też powinniśmy zainwestować pieniądze w coś innego.

Czynników determinujących sukces jest wiele, żaden jednak nie jest stuprocentową gwarancją zwycięstwa na rynku. Eksperci podkreślają, że można odnotować spadek zakupu lawet, jednak sektor usługowy wciąż ma tę przewagę, że klienci znacznie chętniej poświęcą pieniądze na wynajęcie takiej platformy, niż jej zakup. Tyczy się to szczególnie małych firm prowadzących naprawy i serwisowanie.

Jeżeli planujemy rozpocząć zarabiać na wynajmowaniu autolawet i lawet, powinniśmy dowiedzieć się, czy taki interes się opłaca oraz w jaki sposób dopełnić formalności. Należy również pamiętać o praktycznym aspekcie: rynku. Skuteczność dotarcia do klienta zależy od wielkości i zapotrzebowania oraz jakości oferowanych usług. Gdy brakuje tego ostatniego, nawet najlepsza lokalizacja czy biznesplan nie pomogą.