Co to są kody kreskowe i do czego służą?

Co to są kody kreskowe i do czego służą?

19 kwietnia, 2021 0 przez Infopress

Kody kreskowe to nośniki informacji, które mogą być odczytywane przez specjalne czytniki. Informacje przekazywane są w kodzie kreskowym przez odpowiednią prezentację graficzną znaków pionowych: białych i czarnych. Dzięki kodom kreskowym, możliwe jest automatyczne odczytywanie informacji przez czytniki kodów kreskowych, sprawne katalogowanie produktów oraz szybkie rozpoznawanie obiektów w szeroko pojętej logistyce.

Rodzaje kodów kreskowych: jednowymiarowe i wielowymiarowe

Kody kreskowe jednowymiarowe to znane każdemu z nas obrazki, na których zawarte są kreski ciemne i jasne, ułożone pionowo równo obok siebie na niewielkiej powierzchni etykiety towaru w sklepie lub etykiety w magazynie. Wśród kodów jednowymiarowych wyróżniamy EAN-13, EAN-8, Code 39, Code 128 i ITF-14. Kody dwuwymiarowe mają natomiast formę obrazków złożoną z czarno białych kwadratów. Kody dwuwymiarowe mogą przekazać znacznie więcej informacji niż kody kreskowe jednowymiarowe, mimo że rozmiar obu jest zbliżony (z lekką korzyścią na rzecz kodów dwuwymiarowych).

Najpopularniejsze rodzaje kodów kreskowych dwuwymiarowych to DataMatrix oraz kod QR. Czytniki kodów kreskowych dwuwymiarowych większość z nas ma w swoich smartfonach. Kody QR służą nam jako analogowe linki do stron internetowych i możemy znaleźć je w najróżniejszych miejscach w przestrzeni publicznej: na przystankach autobusowych, w pociągach, na dworcach, w menu restauracyjnym, czy na tablicy ogłoszeń miejscowej spółdzielni mieszkaniowej.

Kody kreskowe zawierają kluczowe informacje pozwalające na zidentyfikowanie towaru. Znajdują się tam między innymi znaki określające, z którego kraju pochodzi przedmiot oznaczony danym kodem kreskowym.

Drukowanie kodów kreskowych

Firmy, które zajmują się obrotem towarów wewnątrz swojej placówki mogą samodzielnie opracować swój system kodów kreskowych. Należy je zaprojektować, a następnie drukować. Może posłużyć temu drukarka etykiet (urządzenie umożliwiająca wydrukowanie kodów kreskowych na specyficznym materiale – najczęściej na papierze samoprzylepnym) lub można też zlecić drukowanie zewnętrznej firmie, która zajmuje się hurtowym generowaniem kodów kreskowych na etykietach.

Firmy, które chcą obracać towarami z obiektami zewnętrznymi, muszą stosować się do norm określających zawartość kodu kreskowego. Bez problemu znajdziemy wytyczne odnośnie tego, jak tworzyć kody kreskowe na etykietach, a po wygenerowaniu ich, warto zwrócić się do nadrzędnej instytucji (np. GS1) w celu weryfikacji zgodności kodu z obowiązującymi wszystkich standardami