Błyskoporek podkorowy przy nowotworach.

Błyskoporek podkorowy przy nowotworach.

27 grudnia, 2021 0 przez Infopress

Błyskoporek podkorowy to bardzo ciekawy grzyb, rosnący bezpośrednio na drzewach. Grzyb ten jest ceniony w medycynie już od tysięcy lat. Dawniej był używany przede wszystkim w leczeniu problemów trawiennych, aczkolwiek wykazuje on także silne działanie anty nowotworowe. Możliwe jest więc, iż będziemy mogli wdrożyć go do leczenia pewnych odmian nowotworów, co na pewno będzie bardzo korzystne dla medycyny a przede wszystkim nas samych.

Czy błyskoporek podkorowy rośnie w Polsce?

Tak, jego żeńskie owocniki, możemy dość prosto zaobserwować w naszych lasach, przede wszystkim na brzozach. Aczkolwiek łatwo można się pomylić ze zwykłymi naroślami czy zwyrodnieniami pojawiającymi się na tych drzewach. męskie owocniki zaś pojawiają się już na martwych drzewach ich wnętrzu, przez co też trudniej jest je spotkać. Nas jednak interesują przede wszystkim owocniki żeńskie, które mają zastosowania medyczne.

Jak rozpoznać błyskoporka podkorowego na drzewie?

Błyskoporek podkorowy wygląda jak czarna, smolista narośl na drzewie. Jest stosunkowo twarda toteż jej oderwanie od drzewa wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Co najmniej twardy nóż będzie niezbędny, choć przydatna bywa siekierka. Po oderwaniu od drzewa wyraźnie widoczne będzie jasnobrązowe, rdzawe wręcz wnętrze grzyba. Pamiętać należy jednak, iż w naszym kraju, jest to grzyb objęty częściową ochroną, toteż aby go pozyskiwać, potrzebujemy uzyskać specjalne zezwolenie. Wystarczy zaznaczyć we wniosku do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, iż planujemy go pozyskiwać od celów leczniczych i prawie na pewno takie pozwolenie uzyskamy.

Błyskoporek podkorowy w medycynie.

Pożyteczne właściwości tego grzyba są wręcz nieocenione. Wykazuje się działaniem :przeciwbakteryjnym, oczyszczającym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym. Pozwala nam na prawidłową regulację poziomu cukru we krwi, a także obniża ciśnienie. Jednocześnie pomaga stabilizować pracę układu odpornościowego. Wykorzystywany był także przy leczeniu chorób o charakterze przeziębieniowym, gdyż wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, przeciwgorączkowe i przeciwpotowe. Jednym słowem jest to istna apteka w jednym tylko grzybie. Nikogo więc nie powinno dziwić, iż zioła przy chorobach nowotworowych to właśnie między innymi różne leki powstałe na bazie błyskoporka podkorowego.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż błyskoporek podkorowy jest jednym z najlepszych grzybich przyjaciół człowieka. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na bezmyślne jego zbieranie, bowiem jest to grzyb stosunkowo rzadki, i jak już wspomnieliśmy, znajdujący się pod częściową ochroną gatunkową. Można jednak kupić gotowe preparaty. Są one dość kosztowne, aczkolwiek na pewno będzie to dla wielu z nas i dla populacji błyskoporka w naszym kraju, bardzo korzystne i bezpieczne.