Beskidy – najdziksze góry w Polsce

Beskidy – najdziksze góry w Polsce

1 sierpnia, 2021 0 przez Infopress

Beskidy to najmłodsze polskie góry, które zalicza się do Karpat Zachodnich, gdzie każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie coś dla siebie. Beskidy dzielą się na Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Śląski, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Gorce, Kotlinę Rabczańska, Kotlinę Sądecka, Kotlinę Żywiecka. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe, pełne uroku i warte odwiedzenia.

Spis treści, czyli co w artykule

Urokliwy Beskid Mały

W internecie bez trudu znajdziemy blogi górskie opisujące Beskidy, ale żaden z nich nie odda słowami piękna tego miejsca. Beskid Mały znajduje się na południu Polski, na terenie Śląska i Małopolski, między Sołą a Skawą. Już sama nazwa wskazuje, że beskidzkie szczyty w tym rejonie nie należą do wysokich, ale rejon ma wiele uroku, a przy tym jest dość zaciszny, idealny na wędrówki, służące odpoczynkowi od codzienności. Najsłynniejszym miejscem jest Góra Żar, która przeczy wszelkim prawom fizyki, ponieważ przedmioty poruszają się tam pod górę. Jeśli ktoś nie widział tego na własne oczy, koniecznie musi odwiedzić to miejsce.

U podnóża Góry Żar znajduje się Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie, bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. Beskidy posiadają liczne trasy sprzyjające pieszym wycieczkom, a niewysokie szczyty, np. Leskowca (890 m n.p.m.), Hrobaczej Łąki (800 m n.p.m.) czy Gibasówki (810 m n.p.m.) idealnie nadają się na wyprawę z całą rodziną.

Beskidy i Babia Góra

Uznawana za królową Beskidów, Babia Góra bywa kapryśna i zdradliwa jest najwyższym szczytem i przyciąga do siebie niczym magnez. Krajobraz jaki wokół się roztacza przypomina ten Alpejski, a bogactwo fauny i flory jest wręcz fascynujące. Wybierając się na Babią Górę nie trzeba być zaprawionym w bojach górołazem, ale należy się odpowiednio przygotować, ponieważ królowa Beskidów słynie ze zmiennej pogody. Odwiedzając Beskidy nie można nie wybrać się na Babią Górę, na którą prowadzą trzy szlaki:

  • czerwony, wiodący przez Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babią Górę – Sokolicę – Przełęcz Lipnicką;
  • zielony, który prowadzi przez Przełęcz Jałowiecką – Małą Babią Górę – leśniczówkę Stańcowa – Kiczory;
  • żółty, wychodzący z Markowych Szczawin – Perć Akademików – Babia Góra – Chata Slana voda (Słowacja);
  • czerwony od strony Słowacji: Chata Slana voda – Mała Babia Góra.

Podsumowanie

Beskidy to mnóstwo ciekawych i fascynujących miejsc, które nie sposób opisać. Szukając kierunku wypadu warto skierować się w tamte rejony i zobaczyć na własne oczy wyjątkowość Beskidów. Tamtejsze szlaki są tak zróżnicowane, że przypadną do gustu każdemu. Można wybrać się na pojedyncze szczytu, albo na bardziej wymagające wyprawy, obejmujące całe grzbiety wzdłuż granicy polsko – słowackiej. Na pewno godna uwagi jest majestatyczna choć kapryśna i zgubna Babia Góra, ale także niewysoki Leskowiec z Groniem Jana Pawła II, na który można zabrać nawet małe dzieci.